نگین شرق

مزایا و معایب نرده شیشه ای

معایب نرده شیشه ای

نرده شیشه ای از نسل نرده‌های مدرن است که امروزه در ساخت خانه‌های پیشرفته و لاکچری به مانند ویلاها، از آن استفاده می‌شوند.

نرده شیشه ای به خاطر شفافیتی که دارد، باعث شده تا زیبایی بیشتر به ملک شما بدهد و به همین، علاقمندان به نرده شیشه ای هم بیشتر از قبل شده.

نرده شیشه ای آنقدر زیباست که هیچکسی به معایب آن فکر نمی‌کند؛ شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید که نرده شیشه ای هیچ عیب و ایرادی ندارد؟ در این پست ما قصد داریم تا درباره معایب نرده شیشه ای صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

معایب نرده شیشه ای

نرده شیشه ای چیست؟

قبل از بررسی معایب نرده شیشه ای، بیایید کمی با تعریف نرده شیشه ای آشنا شویم. همانطور که از اسم آن هم مشخص است، به نرده‌هایی که از صفحات شیشه ای ساخته شده‌اند را نرده شیشه ای می‌گویند.

این صفحات به وسیله پایه‌های آلومینیومی یا استیلی، در محل مورد نظر ثابت می‌شوند. مهم‌ترین دلیلی که از این نرده‌ها استفاده می‌شود، به خاطر زیبایی آن نسبت به بقیه نرده هاست. البته باید یادتان باشد که هدف اصلی نرده راه پله، حفظ جان افراد خانه است. حالا میخواهد شیشه ای باشد یا هر مدل دیگری.

معایب نرده شیشه ای

نمی‌شود انتظار داشت که یک کالایی، بدون عیب و ایراد باشد. هر چیزی در کنار مزایایی که دارد، معایبی هم دارد که نرده شیشه ای هم این قائله مستثنی نیست.

در ادامه می‌خواهیم با هم چند نمونه از معایب نرده شیشه ای را با هم مرور کنیم:

۱. برخورد حیوانات

نرده شیشه ای به خاطر شفافیتی که دارد، باعث می‌شود تا حیوانات مختلف مثل سگ یا گربه، متوجه حضور آنها نشوند و با آنها برخورد کند.

برخورد حیوانات فقط بخشی از ماجراست؛ دقیقا به خاطر همین قابلیت شفافیتی که این نرده‌ها دارند، با برخورد حیوانات به نرده‌ها، احتمال کثیف شدن نرده زیاد است.

از طرفی دیگر درست است که مقاومت این شیشه‌ها زیاد هستند؛ ولی باز هم احتمال کمی وجود دارد که با برخورد حیوانات، این شیشه‌ها بشکنند.

۲. کثیف شدن شیشه

دومین بخش از معایب نرده شیشه ای مربوط به کثیف شدن آنهاست. همانطور که می‌دانید، این شیشه‌ها شفاف هستند و خیلی زود، کثیفی را نشان می‌دهند.

کوچک‌ترین لکه و یا نشستن گرد و خاک بر روی شیشه، خیلی راحت می‌تواند زیبایی آن را از بین برد.

ارتفاع نرده راه پله

۳. تمیز کردن شیشه

کثیف شدن شیشه‌ها یک طرف و تمیز کردن آنها هم یک طرف. بیشتر سختی تمیز کردن نرده شیشه مربوط به دو طرف آن می‌شود؛ یعنی قسمتهایی که دستهای ما به سختی به آن می‌رسند.

۴. لق شدن نرده شیشه ای

همه ما می‌دانیم که نرده شیشه ای از مقاومت بالایی برخوردار است و به همین راحتی‌ها، آسیب نمی‌بیند.

ولی معمولا مردم عادت دارند که به این نرده‌ها تکیه بدهند. اگر این تکیه دادن‌ها ادامه داشته باشد، ممکن است که فریم‌های آن لق شوند که نتیجه آن هم شکستن شیشه‌هاست.

مخصوصا اگر شیشه‌ها داخل بتن نصب شده باشند، بیشتر از همیشه در معرض لق شدگی قرار دارند.

۵. قیمت بالا

قیمت نرده‌های شیشه ای در مقایسه با بقیه انواع نرده‌ها بیشتر است. چون موارد زیادی مثل شیشه، پنل، یراق آلات و … بر روی قیمت آنها تاثیر می‌گذارند که همه آنها از ابزارهای گرانقیمت هستند.

۶. هزینه بالای تعمیر

جدای از هزینه نصب، هزینه تعمیر این نرده‌ها هم بالاست. اگر حتی یکی از صفحات شیشه ای نرده شما بشکند، برای تعویض باید کل نرده جا به جا شود.

۷. خراشیدگی

کشیدن هر نوع تیغه تیز بر روی شیشه می‌تواند باعث خراشیدگی بر روی آن شود که در زیبایی نرده شیشه ای تاثیر می‌گذارد.

ارتفاع نرده راه پله

۸. احتمال شکستن

هر چقدر که شما از استحکام و مقاومت شیشه‌ها مطمئن باشید، ولی باز هم احتمال بسیار کمی وجود دارد که بشکند. پس سعی کنید از انجام کارهایی که باعث آسیب رساندن به نرده شیشه ای می‌شود جلوگیری کنید.

۹. تغییر رنگ

یکی دیگر از معایب نرده شیشه ای مربوط به تغیر رنگ ستون‌هاست. همه نرده‌های شیشه در سه نوع قاب دار، بدون قاب و نیمه قاب هستند و همانطور که از اسم آنها هم مشخص است، در نصب آنها از قابهای آلومینیوم یا استیل استفاده می‌شود.

اگر این قاب‌ها مرغوب نباشند، به مرور زمان و به خاطر مسائلی مثل نور آفتاب، رنگ آنها تغییر می‌کند. تنها راهی که شما برای حل این مشکل دارید، تعمیر آنهاست و همانطور که گفتیم، هزینه تعمیر نرده‌های شیشه بالاست.

۱۰. اشتباه نکنید

خیلی‌ها از نرده‌های شیشه، فقط برای زیبایی استفاده می‌کنند. ولی وظیفه اصلی نرده‌های راه پله، حفظ جان شماست.

طبق استاندارد ملی، ارتفاع نرده راه پله در هر قسمت از خانه متفاوت است؛ ولی خیلی از مردم، بدون اینکه به این استانداردها توجهی کنند، هر اندازه‌ای که مد نظر خودشان است را پیاده می‌کنند.

کاربردهای نرده شیشه ای

تا اینجا ما فهمیدیم که معایب نرده شیشه ای چیست. ولی بیایید کمی هم از کاربردهای آن مطلع شویم. همه ما می‌دانیم که نرده شیشه‌های چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که همین ویژگی‌ها باعث شده تا در ساختمانهای مختلف، از آن استفاده کنند.

در ادامه شما را با بخشی از کاربردهای نرده شیشه ای آشنا می‌کنیم:

  • تراسها مکانهایی هستند که حتما باید از یک نوع نرده استفاده شود. در تراس، حفظ جان افراد حرف اول را می‌زند و باید زیبایی را در مرحله دوم قرار دهید. برای همین است که ارتفاع نرده راه پله در تراس بلندتر از بقیه قسمت‌های خانه است.
  • در دور استخرها هم از نرده‌های شیشه ای استفاده می‌کنند که هم به عنوان یک جان پناه برای کودکان است و هم زیبایی منحصر بفردی را به استخر شما می‌دهد.
  • از نرده شیشه ای و به دلیل اینکه باعث می‌شود تا فضا کمی بازتر و بزرگتر نشان داده شود، در اطراف باغ و باغچه هم استفاده می‌شود.
  • از نرده شیشه ای در قسمت‌های دیگری از خانه مثل راه پله، پشت بام، بالکن و … هم استفاده می‌شود.

ارتفاع نرده راه پله

سخن پایانی

ما در این پست سعی کردیم که فقط به معایب نرده شیشه ای بپردازیم. درواقع لازم است که شما قبل از خرید، این اطلاعات را بدانید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

البته به این معنی نیست که معایب نرده شیشه ای از مزایا آن بیشتر است؛ این نرده‌ها امروزه در اکثر خانه‌های مدرن و امروزی استفاده می‌شود که این موضوع می‌تواند نشان دهنده ویژگی‌های زیاد آن باشد.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.