نگین شرق

۰۵۱۳-۷۱۲۳۶۵۴

شیشه چند جداره را بهتر بشناسیم

تا چندین سال پیش برای شیشه های درب و پنجره ها از شیشه های تک لایه استفاده می شد. اما با گسترش علم و فناوری در زمینه تولید شیشه های ساختمانی ، استفاده از شیشه های دو یا چند جداره بیشتر شد.اما از سال ۲۰۰۴ به صورت رسمی سازمان ها برای کاهش هزینه های انرژی استفاده از شیشه های چند جداره را پیشنهاد دادند. مبحث مهمی که درباره این شیشه ها وجود دارد، عایق حرارتی بودن آنها است.در این مقاله درباره انواع شیشه های چند جداره ، تفاوت آنها ، میزان عایق حرارتی و صوتی آنها و همچنین هزینه های ساخت آن صحبت می کنیم.

انواع شیشه چند جداره

شیشه های چند جداره ای که در ساختمان ها و آپارتمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، انواع مختلفی دارد:

  • شیشه های دوجداره (سکوریت و غیر سکوریت)
  • سه جداره (سکوریت و غیر سکوریت)
  • شیشه دوجداره سکوریت-لمینت

قبل از اینکه با این شیشه ها کاملا آشنا شوید ، بهتر است با تعاریف و اصطلاحات آنها آشنا شوید .با مطالعه این اصطلاحات براحتی می توانید تفاوت شیشه های چند جداره را از هم تفکیک کنید.

اسپیسر : فاصله گذار یا اسپیسر ، قطعه ای فلزی (معمولا آلومینیومی) است که برای ایجاد فضای عایقی در پنجره و درها استفاده می شود.

سیلیکاژل : این ماده به عنوان رطوبت گیر عمل می کند و درون اسپیسر تزریق می شود تا از بخار زدن فضای بین لایه های شیشه جلوگیری کند.

Ug: این فاکتور نشان دهنده میزان عایق حرارتی شیشه ها است و تابعی از نوع گاز تزریق شده ، فاصله بین شیشه ها و تعداد لایه ها است و واحد آن W/m2K است. هرچه این عدد کمتر باشد ، نشان می دهد شیشه ها دارای عایق حرارتی بهتری هستند.

شیشه های دوجداره

شیشه های دوجداره ، از ۲ لایه شیشه استفاده می کند . فاصله بین شیشه ها توسط اسپیسر (spacer) تعیین می شود. اسپیسر شیشه های دو یا چند جداره وظیفه ایجاد فاصله بین شیشه ها و همچنین حفظ استحکام شیشه را بر عهده دارد. علاوه بر این درون اسپیسر از سیلیکاژل (رطوبت گیر) استفاده می شود، تا رطوبت احتمالی بین شیشه ها را به خودش جذب کند.

اسپیسر هایی که برای شیشه های چند جداره عایق استفاده می شود ،از ضخامت ۱۰ میلیمتر شروع می شوند. ضخامت اسپیسر ها معمولا ۲ میلیمتر با هم تفاوت دارد. مثلا: ۱۰ میلیمتر ، ۱۲ میلیمتر ، ۱۴ میلیمتر و ….

بزرگترین اسپیسری که می تواند برای شیشه های دوجداره استفاده شود ،۱۶ میلیمتر است. زیرا ماکسیمم مقدار تعریف شده برای پنجره ترمال بریک و پنجره upvc 24 میلیمتر است. این یعنی ۲ لایه شیشه با ضخامت ۴ میلیمتر به علاوه اسپیسری با ضخامت ۱۶ میلیمتر که در مجموع ۲۴ میلیمتر می شود.

در صورتی که از شیشه های ضخیم تر استفاده شود ، عرض اسپیسر کمتر خواهد شد.

فاکتور Ug در شیشه های دوجداره معمولا بین ۱٫۰ تا ۱٫۴ W/m2K است.

جدول عایق صوتی پنجره دو جداره

شدت صدا را با واحد دسی بل اندازه می گیرند. هرچه شدت صدا بیشتر باشد مقدار آن در مقیاس دسی بل بیشتر است. در جوامع مدرن، آلودگی صوتی یکی از معضلات تهدید کننده آرامش و آسایش بشر به شمار می رود.با استفاده از  پنجره دو جداره می توان  آلودگی صوتی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. در جدول زیر کاهش آلودگی صوتی بر حسب نوع شیشه آورده شده است.

نوع و ضخامت شیشه مقدار کاهش صدا  dB
۶ میلیمتری ۲۲
دو جداره ۳۵
دوجداره با یک لایه لمینت ۴۱
دوجداره با دو لایه لمینت ۴۳

شیشه های سه جداره

شیشه های سه جداره ، ساختاری شبیه شیشه ۲ جداره دارد .در واقع مثل این است که شما ۲ عدد شیشه دو جداره را در کنار یکدیگر داشته باشید.در شیشه های سه جداره از ۳ لایه شیشه و ۲ لایه اسپیسر استفاده می شود.

ضخامت و قطر این شیشه ها به مراتب از شیشه دوجداره بیشتر است . همینطور ضریب تبادل حرارتی پایین تری دارد( عایق گرمایی بهتری است).

Ug شیشه های سه جداره حدود ۰٫۵ تا ۰٫۸ W/m2K است .این بازه عددی نشان می دهد که شیشه های سه جداره نسبت به دوجداره ؛ عایق حرارتی بهتری هستند.که البته طبیعی و منطقی هم هست.

هزینه ساخت شیشه ۳جداره بیشتر از ۲جداره است . از این شیشه ها در خانه های سبز ؛مدرن و امروزی استفاده می شود، زیرا اتلاف انرژی بسیار پایین تری دارند که صرفه اقتصادی پایدار و بلند مدتی را برای صاحب خانه به همراه دارد.

شیشه های دوجداره سکوریت لمینت

این شیشه دوجداره ، شیشه ای خاص است که البته کاربرد خاصی دارد. قبل از اینکه در مورد کاربرد این شیشه صحبت کنیم ، بهتر است با ساختار این شیشه آشنا شوید.

شیشه های دوجداره سکوریت لمینت ، از یک لایه شیشه سکوریت و یک شیشه لمینت ۲ لایه با طلق PVB تشکیل شده است. دلیل استفاده از شیشه لمینت ، حفظ استحکام شیشه ها در برابر ضربه و حتی پس از شکستن می باشد. در واقع قسمتی که از جنس لمینت است در لایه بیرونی استفاده می شود تا در برابر ضربه مقاوم باشد.

از شیشه های دوجداره لمینت سکوریت برای اجرا نمای کرتین وال استفاده می شود. زیرا نمای کرتین وال یک پوشش سراسری از شیشه است و باید در برابر اغتشاش و ضربه مقاومت بالایی داشته باشد.

لایه لمینت می تواند در قسمت داخل ساختمان و یا خارج آن استفاده شود. برای مثال در نمای کرتین وال ، قسمت لمینت در بیرون سازه استفاده می شود. برای مواردی همچون سقف شیشه ای یا اسکای لایت ، بهتر است برای ایمنی بیشتر لایه لمینت به سمت داخل سازه باشد . با این کار در صورت شکستن شیشه ها ، شیشه ها سقوط نمی کنند و شکل خود را حفظ می کنند.

البته در مواردی که نیاز به تایید نمای شیشه ای توسط سازمان آتش نشانی باشد، از شیشه های دوجداره لمینت باید استفاده شود. زیرا در برابر آتش و حرارت ناشی از آن نسبت به شیشه های دیگر ، مقاومت بسیار بالاتری دارد.

جدول ضرایب تبادل حرارت شیشه های چند جداره

نوع شیشه ضخامت شیشه گاز میان دو شیشه فاصله بین شیشه ها ضریب انتقال حرارت (w/m2C)
تک جداره ۴ ندارد ندارد ۵٫۹۳
تک جداره ۶ ندارد ندارد ۵٫۸
دو جداره ۴ و ۶ هوا ۱۲ ۳
دو جداره ۴ و ۶ آرگون ۱۲ ۲٫۹
سه جداره ۴ و ۶ و ۴ هوا ۹٫۹ ۲٫۲
سه جداره ۴ و ۶ و ۴ آرگون ۹٫۹ ۱٫۹
دیوار آجری ۳۵ سانتیمتری ندارد ندارد ندارد ۲

همانطور که از جدول بالا پیداست یک شیشه سه جداره دارای انتقال حرارت کمتری از یک دیوار ۳۵ سانتیمتری است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه عایق بندی گرمایی پنجره دو جداره به مقاله عملکرد گرمایی پنجره دو جداره مراجعه نمایید.

[ot_faqs title=”چطور پنجره سفارش بدهیم و استعلام قیمت بگیریم ؟”]ابتدا کافیست ،فقط از فضایی که می خواهید پنجره ای را اجرا کنید ،برای ما عکس و ابعاد حدودی شیشه(یا لیست آیتم ) را در واتساپ برای ما ارسال کنید.

سپس با توجه به عکس فرستاده شده و ابعاد داده شده ،تخمینی از هزینه شیشه بر اساس لیست قیمت کارخانه ، برایتان ارسال می کنیم.

در صورت توافق ،شرکت اقدام به تولید و برش شیشه ها می نماید و در اسرع وقت برای شما ارسال می شود[/ot_faqs][ot_faqs title=”چطور مشاوره رایگان برای خرید پنجره بگیریم ؟”]ابتدا کافیست ،فقط از فضایی که می خواهید پنجره ای را اجرا کنید ،برای ما عکس و ابعاد حدودی شیشه(یا لیست آیتم ) را در واتساپ برای ما ارسال کنید.
در صورت نیاز درخواست مشاوره بدهید[/ot_faqs][ot_faqs title=”اهمیت تیغه های پلی آمید میدانید چیست ؟”]این تیغه ها یک گزینه بسیار مناسب برای دو جداره کردن پروفیل های آلومینیومی می باشد. پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارتهای بالا ،در برابر مواد شیمیایی ، آب و اشعه یو وی حفظ می کند و همچنین قابل بازیافت می باشد و جز مواد دوستدار محیط زیست می باشد.

تیغه های پلی آمید تشکیل شده است از پلی آمید ۶٫۶ با ۲۵% فایبر گلاس که ضریب انتقال حرارتی آن برابر با ۰٫۳ W/m*k می باشد و اتلاف انرژی از طریق بدنه پنجره آلومینیوم را تا حد زیادی کاهش می دهد. تیغه های پلی آمید درجه حرارت ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و محدودیتی از نظر دفرمه شدن طی اجرای عملیات رنگ های کوره ای را ندارد[/ot_faqs][ot_faqs title=”انواع پنجره ترمال بریک چیست ؟”]آلومینیوم ساده (Normal)
آلومینیوم ترمال بریک (Thermal Break)
چوب آلومینیوم (ALU Wood)[/ot_faqs]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.