نگین شرق

سقف شیشه ای

اسکای‌ لایت یا سقف شیشه‌ای سازه‌ای نور گذر است که در سقف ساختمان‌ها به جای مصالح رایج اجرا شده و ضمن تامین زیبایی ساختمان، امکان بهره‌مندی هر چه بیشتر بخش‌های مرکزی ساختمان را از نور طبیعی فراهم می‌کند. روشنایی روز از طریق روشنایی آسمان و نیز از طریق تابش مستقیم خورشید تامین می‌شود. امروزه اسکای‌ لایت‌ ها به صورت وسیعی در تامین روشنایی روز برای ساختمان‌های مسکونی، عمومی و تجاری به کار برده می‌شوند.

اجرای جداره های نور گذر در سقفها و تلفیق این نوع فضاها با سازه های اصلی بنا امروزه در دستور کار معماران با تجربه و معماران جوان قرار گرفته است .

احتمالا یکی از علایق شما هم این است که در تراس منزل خود در یک فضای دنج و آرام، همزمان با نوشیدن چای یا قهوه به تماشای آسمان بنشینید. اما به محض ابری شدن آسمان مجبور شوید که آن کنج دنج را ترک کرده و برای فرار از خیس شدن به داخل منزل برگردید. چه چیزی بهتر از این که زیر آسمان برفی و بارانی بنشینید و بدون ترس از خیس شدن، هم قهوه بنوشید و هم از محیط لذت ببرید؟ این رویای لذت­بخش، با استفاده از سقف­های شیشه­ای برای شما عملی خواهد شد.

سقف شیشه ای چه کاربرد و مزیتی دارند؟

این روزها پوشاندن سقف بالکن و تراس­­ها یا باغچه­ها و گلخانه­ها با شیشه، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. از طرفی سقف­های شیشه­ای چهره­ای بسیار مدرن به فضای ساختمان شما می­دهند. قابلیتی که به جذابیت این سقف­ها می­افزاید، امکان باز و بسته شدن، بسته به شرایط آب و هوایی است. البته سقف­ شیشه ­ای، نوع ثابت نیز دارند که قابلیت باز و بسته شدن را ندارند.

اگر بخواهیم از منظر دیگری به سقف نورگیر شیشه ­ای و مزایای آن بپردازیم، دو قابلیت مهمی که این سقف­ ها به شما و فضای ساختمان شما می­دهند، تأمین نور مورد نیاز و کافی آن محیط است. نوری که از طریق سقف­ های شیشه­ ای به داخل فضای اداره یا فضای مسکونی شما وارد می­شود، شما را در استفاده از انرژی برق و روشن کردن لامپ­ها زیاد بی نیاز می­کند. این سقف­ها عایق گرما نیز هستند و مانع عبور حرارت و گرما به فضای داخل منزل و محیط فضای کاری شما می­شوند.

استفاده از سقف­ های شیشه­ ای با کیفیت، به دلیل تمامی آپشن­های و قابلیت­هایی که به ملک شما می­دهد باعث می­شود که بتوانید از آن به عنوان برگ برنده ­ای در فروش با قیمت بالا، استفاده کنید.

آیا سقف­ شیشه­ ای تنها محدود به یک مدل می­شوند؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که سقف­ های شیشه­ ای در انواع مدل­ها و طرح­ها عرضه می­شوند تا بتوانند خواسته­ی مشتریان را برای طرح و مدل دلخواه آن­ها با طول عمر بالا مطابق با فضای ساختمان مرتفع کرده و پاسخگوی نیاز آن­ها باشند.

شاید این روز ها سقف ­های شیشه­ای را در رستوران­ها و کافی­ شاپ­ها نیز دیده باشید که نشان دهنده استقبال بالا از این نوع از سقف­های مدرن است که برای هر نوع از ساختمان و فضای کاری می­تواند به نحوی قابل استفاده باشد.

جنس شیشه­ قابل استفاده در سقف­ شیشه­ ای چیست؟

جنس شیشه در سقف­های شیشه­ ای از نوع شیشه­ های سکوریت با ضخامت بالا (۱۰ و ۱۲ میلی­متر) هستند که امنیت را تا حد بالایی تأمین می­کند. البته در بعضی مواقع شیشه­ ها را لمینیت می­کنند تا در صورت شکستن آن، شیشه در جای خود ثابت بماند و ریختن تکه ­های شیشه باعث آسیب به افراد نشود. همچنین می­توان از شیشه­ های دوجداره نیز به احتمالا یکی از علایق شما هم این است که در تراس منزل خود در یک فضای دنج و آرام، همزمان با نوشیدن چای یا قهوه به تماشای آسمان بنشینید. اما به محض ابری شدن آسمان مجبور شوید که آن کنج دنج را ترک کرده و برای فرار از خیس شدن به داخل منزل برگردید. چه چیزی بهتر از این که زیر آسمان برفی و بارانی بنشینید و بدون ترس از خیس شدن، هم قهوه بنوشید و هم از محیط لذت ببرید؟ این رویای لذت­بخش، با استفاده از سقف­ های شیشه­ ای برای شما عملی خواهد شد.

برای این منظور استفاده کرد که در این مورد محدودیتی برای استفاده از نوع شیشه وجود ندارد؛ پس استفاده از شیشه­ های رنگی نیز بلامانع است و بسته به کاربرد می­توان از انواع شیشه با طرح و رنگ مختلف استفاده کرد.

سقف ­شیشه ای چه کاربرد و مزیتی دارند؟

این روزها پوشاندن سقف بالکن و تراس­­ها یا باغچه ­ها و گلخانه­ ها با شیشه، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. از طرفی سقف­ های شیشه­ ای چهره ­ای بسیار مدرن به فضای ساختمان شما می­دهند. قابلیتی که به جذابیت این سقف­ ها می ­افزاید، امکان باز و بسته شدن، بسته به شرایط آب و هوایی است. البته سقف ­های شیشه­ ای، نوع ثابت نیز دارند که قابلیت باز و بسته شدن را ندارند.

اگر بخواهیم از منظر دیگری به سقف­ های شیشه­ ای و مزایای آن بپردازیم، دو قابلیت مهمی که این سقف­ ها به شما و فضای ساختمان شما می­دهند، تأمین نور مورد نیاز و کافی آن محیط است. نوری که از طریق سقفف های شیشه­ ای به داخل فضای اداره یا فضای مسکونی شما وارد می­شود، شما را در استفاده از انرژی برق و روشن کردن لامپ­ها زیاد بی نیاز می­کند. این سقف­ ها عایق گرما نیز هستند و مانع عبور حرارت و گرما به فضای داخل منزل و محیط فضای کاری شما می­شوند.

استفاده از سقف ­های شیشه­ ای با کیفیت، به دلیل تمامی آپشن­های و قابلیت­هایی که به ملک شما می­دهد باعث می­شود که بتوانید از آن به عنوان برگ برنده ­ای در فروش با قیمت بالا، استفاده کنید.

آیا سقف­ شیشه­ ای تنها محدود به یک مدل می­شوند؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت که سقف­ های شیشه­ ا  در انواع مدل­ها و طرح­ها عرضه می­شوند تا بتوانند خواسته­ی مشتریان را برای طرح و مدل دلخواه آن­ها با طول عمر بالا مطابق با فضای ساختمان مرتفع کرده و پاسخگوی نیاز آن­ها باشند.

شاید این روز ها سقف­های شیشه­ا ی را در رستوران­ها و کافی­ شاپ­ها نیز دیده باشید که نشان دهنده استقبال بالا از این نوع از سقف­های مدرن است که برای هر نوع از ساختمان و فضای کاری می­تواند به نحوی قابل استفاده باشد.

جنس شیشه­ قابل استفاده در سقف­ شیشه ­ای چیست؟

جنس شیشه در سقف­ های شیشه­ای از نوع شیشه­ های سکوریت با ضخامت بالا (۱۰ و ۱۲ میلی­متر) هستند که امنیت را تا حد بالایی تأمین می­کند. البته در بعضی مواقع شیشه­ها را لمینیت می­کنند تا در صورت شکستن آن، شیشه در جای خود ثابت بماند و ریختن تکه ­های شیشه باعث آسیب به افراد نشود. همچنین می­توان از شیشه­ ای دوجداره نیز برای این منظور استفاده کرد که در این مورد محدودیتی برای استفاده از نوع شیشه وجود ندارد؛ پس استفاده از شیشه­ های رنگی نیز بلامانع است و بسته به کاربرد می­توان از انواع شیشه با طرح و رنگ مختلف استفاده کرد.

هزینه سقف ­ شیشه ای چقدر است؟

هزینه سقف­ های شیشه بسته به نوع شیشه، ابعاد، ثابت یا متحرک بودن و بسیاری از پارامترهای دیگر متغیر است.

مکان های اجرای سقف شیشه ای

امروزه در فضـاهایی که برای پوشـانیدن سقـف از سـازه فضـایی استـفاده می شود برای پوشانیدن سقف اینگونه فضاها از سـازه های Sky light استفاده می شود.

فضاهایی مانند گنبدها و طاقها نیز میتواند مکانی برای اجرای سیستم سقف شیشه باشد.

با کمتر شدن فضاهای سبز در شهرها ؛ ساخت ساختمانهای اکولوژیکی و گرین هاوس، در ساخت و سازهای شهری نمود بیشتری پیدا نموده است .

در ساختمان های مرتفع به دلیل نبود فضای سبز برای این واحد ها ،می توان با ایجاد سقف های شیشه ای ،مکانی را برای ایجاد فضای سبز و نگهداری از گلها و گیاهان ایجاد کرد.

مزایای استفاده از اسکای لایت

افزایش دریافت نور خورشید از طریق کاهش نیاز به مصرف نور مصنوعی، منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش قابل توجه هزینه‌های ساختمان و کاستن از اثرات سوء زیست محیطی ناشی از تامین انرژی می‌شود. از طرف دیگر نشان داده شده که قرارگرفتن در معرض نور طبیعی منجر به افزایش بهره‌وری ساکنان ساختمان‌های اداری شده و از این طریق نیز عامل موثری در کسب و کار محسوب می‌شود.

نورگیری از سقف (اسکای‌ لایت) در ترکیب با نورگیری از دیواره‌ها (پنجره‌ها) می‌تواند بخش بسیار زیادی از ساختمان را از روشنایی روز بهره‌مند کند.

حتی در روزهای ابری نیز، دریافت نور از طریق اسکای‌ لایت بین ۳ تا ۱۰ برابر موثرتر از دریافت نور از طریق پنجره‌ها می‌باشد.

در برخی از ساختمان‌ها حتی می‌توان به این روش، تا حدود ۸۰ درصد روشنایی مورد نیاز را تامین کرد.

به کمک نورگیری از سقف (اسکای‌ لایت) می‌توان فضاهای مرکزی ساختمان را از نور طبیعی بهره‌مند کرد.

با تعبیه‌ی شیشه‌های مدرن برای سقف ، می‌توان مانع از درخشندگی آزار دهنده خورشید در داخل ساختمان شده و در عین حال نور را به سطح وسیع‌تری از ساختمان پراش داد.

سازه شیشه ای سقف باید خود ایستا بوده و با ضریب اطمینان مناسبی قادر به مقاومت در برابر بارهای باد، برف، زلزله و بارهای حرارتی باشد. به این منظور اغلب لازم است از مقاطع فولادی به عنوان اسکلت سازه‌ای اسکای‌ لایت استفاده شود. با این وجود معمولا مشابه با پنجره‌ها، از پروفیل های آلومینیومی برای نگهداری شیشه‌ها استفاده می‌شود.

سازه شیشه ای سقف باید خود ایستا بوده و با ضریب اطمینان مناسبی قادر به مقاومت در برابر بارهای باد، برف، زلزله و بارهای حرارتی باشد. به این منظور اغلب لازم است از مقاطع فولادی به عنوان اسکلت سازه‌ای اسکای‌ لایت استفاده شود. با این وجود معمولا مشابه با پنجره‌ها، از پروفیل های آلومینیومی برای نگهداری شیشه‌ها استفاده می‌شود.

علاوه بر پایداری در برابر بارهای وارده، لازم است که اسکای‌ لایت عملکرد حرارتی و صوتی مناسبی نیز داشته باشد.

به این معنا که در فصول سرد سال مانع از اتلاف انرژی حرارتی داخل ساختمان بوده و در فصول گرم سال نیز دریافت حرارتی قابل قبولی را داشته باشد. مقاومت اسکای‌ لایت در برابر عبور امواج صوتی با بسامد های مختلف نیز عامل دیگری است که می‌تواند در مکان‌هایی که در معرض آلودگی صوتی بالایی قرار دارند، یکی از فاکتورهای مهم طراحی به‌ شمار آید.

اسکای‌ لایت‌ ها می‌توانند به نحوی طراحی و ساخته شوند که دارای عملکرد مکانیکی نیز بوده و در مواقع مورد نیاز باز یا بسته شوند.

 

اجرای سازه فلزی اسکالایت با قابلیت تردد ماشین

اجرای سازه کرتین وال اسکالایت با چاپ اسپندرال

اجرای سازه کرتین وال اسکالایت با شیشه ساتینا

انواع سقف های شیشه ای

اسکای‌ لایت بسته به نیازهای ساختمان می‌تواند شکل‌های بسیار متنوعی داشته باشد.البته باید بگوییم که در اجرای سقف با شیشه نشکن و طراحی آنها فاکتورهایی مانند : فرهنگ معماری و بومی منطقه ،نوع سازه و کاربری بنا ، نوع اتصالات و استراکچر بنا و مقررات ملی ساختمان تاثیر گذار است.

برخی از متداول‌ترین اشکال اسکای‌ لایت عبارتند از:

  • تک شیبه
  • ساختار پیرامونی (Pyramid)
  • دو شیبه دارای خط الراس (Double sloped Ridgelites)
  • خط الراسی با انتهای باز یا شیشه‌ای (Ridgelites with Hipped or Glazed ends)
  • پلی‌گون قطعه‌ای و شعاعی (segmented and radius polygon)
  • گنبدی قطعه‌ای و شعاعی (segmented and radius dome)
  • همچنین سایه‌بان‌ها (Canopies)
  • اتاق‌های حمام آفتاب (Solariums)

محصولات