نگین شرق

۰۵۱۳-۷۱۲۳۶۵۴

تفاوت نمای کرتین وال با نمای فریم لس

این روز ها اکثر افرادی که قصد ساختمان سازی دارند، به این فکر می کنند که از یک نمای مدرن و امروزی برای ساختمان خود استفاده کنند. نماهای شیشه ای هم که این روز ها از مدرن ترین نما ها به حساب می آیند. اما همین نمای شیشه ای خود انواع مختلف دیگری دارد که پیش از شروع به کار گیری آن ها، باید با هر کدام آشنایی نسبی داشته باشید.

در این مقاله نیز قصد داریم تا شما را با نمای کرتین وال و نمای فریم لس آشنا کرده و تفاوت آن ها را با یکدیگر بیان کنیم. پس توصیه می کنیم تا پایان این مقاله کاربردی با ما همراه باشید.

هر دو نمایی که در این مقاله قصد صحبت و معرفی آن ها را داریم، نمای شیشه ای به حساب می آیند. نماهای شیشه ای تأمین کننده اصلی نور ساختمان هستند. شیشه هایی که در هر دوی این نماها استفاده می شود، می توانند ۲ یا ۳ جداره باشند. پس نگرانی از بابت عایق بودن نما نداشته باشید.

دو نمای امروزی کرتین وال و فریم لس، هر دو قابلیت استفاده و به کار گیری در انواع ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی و … را دارند. اما موردی که قابل توجه است این است که با توجه به ارتفاع ساختمان، بهتر است از معماری نمای مستحکم تر استفاده شود.

تفاوت نمای کرتین وال با نمای فریم لس

در انتخاب شیشه برای هر دو نمای کرتین وال و فریم لس، محدودیت آن چنانی از نظر جنس شیشه ندارید. شما می توانید از انواع شیشه های دو یا سه جداره، شیشه سکوریت، شیشه لمینت، شیشه رنگی، معمولی یا رفلکس استفاده کنید. اما طبق بررسی ها و محاسبات انجام شده، گفته می شود که از نظر ابعاد شیشه، در نمای فریم لس محدودیت بیشتری نسبت به نمای کرتین وال وجود دارد.

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال از مدرن ترین نماهای حال حاضر است که در آن، هیچ بار مرده و اضافی به ساختمان وارد نمی آید. در واقع به این نوع نما، نمای خود ایستا گفته می شود. نمای کرتین وال نمای سبکی است که استحکام بالایی دارد؛ به همین دلیل است که به کرتین وال یا دیوار پرده ای معروف است.

در این مدل نما، سازه بر روی لامل ها قرار می گیرند. پس لامل ها تمام وزن سازه را بر دوش می کشند. این لامل ها در انواع مختلف چوبی، آلومینیومی، فولادی و … وجود دارد که به دلیل استحکام بالا، کمترین احتمال شکستگی و وزن سبکی که آلومینیوم دارد، عموماً از این جنس لامل استفاده می شود.

لامل ها سایز های مختلفی دارند که سایز های آن، تعیین کننده میزان تحمل نیرو های خارجی مثل باد، باران یا زلزله هستند.

نمای کرتین وال در برابر عوامل بیرونی مثل باد شدید، باران، طوفان و یا زلزله، رفتار مناسبی را از خود بروز می دهند. همچنین با سرعت بالا قابلیت اجرا دارند و در کنار همه این مزایا، عایق صوت، حرارت و رطوبت نیز هستند.

نمای فریم لس چیست؟

نمای فریم لس از دو لایه شیشه تشکیل می شود. این نما به صورتی است که هنگامی که از بیرون به نمای ساختمان نگاه کنید، هیچ شکافی مشاهده نشده و سطحی که از خارج دیده می شود، بسیار یکنواخت است. در پیاده سازی نمای فریم لس، ابتدا پروفیل ها بر روی سازه قرار می گیرند و سپس هوا بندی شده و لایه شیشه روی آن قرار می گیرد. از طرفی درز بین شیشه ها حدودا یک الی دو سانتی متر است.

این نمای زیبا، در کنار ظاهر منحصر به فرد خود، به خوبی آب بندی شده و ورود آب به داخل ساختمان را غیر ممکن می سازد. در این مدل، هر یک از دهانه های شیشه دارای فریمی است که شیشه را از پشت قاب می کنند و توسط لقمه های آلومینیومی نگه داشته می شوند.

تفاوت نمای کرتین وال با نمای فریم لس

 

۵ تفاوت نمای کرتین وال با نمای فریم لس

  1. تفاوت اصلی این دو نمای مدرن، در ظاهر آن هاست. در نمای فریم لس، لامل و شیشه ها توسط چسب ها نگه داشته می شوند. پس اگر از بیرون به نمای فریم لس نگاه کنید، یکدست شیشه خواهید دید. اما در نمای کرتین وال، درپوش ها و فریم ها قابل مشاهده هستند. البته قابل ذکر است که شیشه هایی که در نمای فریم لس به کار می روند، عمدتاً مات هستند.
  2. در پیاده سازی نمای فریم لس از تجهیزات و زیر ساخت های بیشتری استفاده می شود. به همین جهت نیز قیمت نهایی نمای فریم لس نسبت به قیمت نمای کرتین وال بالا تر است.
  3. در نمای کرتین وال، از پروفیل های بیشتری نسبت به فریم لس استفاده می شود.
  4. نوع نصب نمای کرتین وال و نمای فریم لس باهم تفاوت دارند.
  5. مقاومت نمای کرتین وال از نمای فریم لس بیشتر است.

کلام پایانی

حتما می دانید که انتخاب نمای مناسب برای ساختمان، به پارامتر های مختلفی بستگی دارد. پارامتر هایی مانند ارتفاع سازه، مصالح سازنده ساختمان، عمر ساختمان و بسیاری دیگر از ویژگی ها، در انتخاب و به کار گیری نمای مناسب موثر هستند.

در این مقاله سعی کردیم تا هر دو نمای زیبا و امروزی کرتین وال و فریم لس را برای شما معرفی کرده و با بیان تفاوت های آن ها شما را در انتخاب بین آن ها یاری و راهنمایی کنیم.

بهتر است اگر اطلاعات تخصصی، جامع و کاملی در مورد نما ها و موارد استفاده آن ها ندارید، خودسرانه نسبت به اجرای آن ها اقدامی نکنید. انجام هر کاری بدون داشتن تخصص و اطلاعات کافی ممکن است هزینه های سنگین مالی و جانی داشته باشد؛ چرا که مقوله نمای ساختمان، موردی نیست که به راحتی بتوان در مورد آن تصمیم گرفت.

پیشنهاد ما در وهله اول مشورت با مهندس ساختمان است. در کنار آن اگر باز هم به مشورت با کسی نیاز داشتید، می توانید از متخصصان نگین شرق کمک بگیرید. مهندسان و متخصصان با تجربه تیم نگین شرق، سال هاست که در زمینه مشاوره به انواع پروژه های ساختمانی مشغول هستند و با مهارت و تجربه بالا شما را در انجام بهترین انتخاب راهنمایی خواهند کرد.

همچنین می توانید با تماس با واحد پشتیبانی نگین شرق، قیمت انواع نما ها را با متراژ و معماری های مختلف استعلام نمایید.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.