نگین شرق

۰۵۱۳-۷۱۲۳۶۵۴

نمای کرتین وال تهران

مشخصات پروفیل نمای کرتین وال

پروفیل نمای کرتین وال یکی از مهمترین بخش های این نمای مدرن و زیبا است که علاوه بر حفظ ظاهری شیک و ساده باید وزن سازه را به خوبی تحمل کند و سپس به بدنه ساختمان منتقل کند.

در بازار این روزهای شیشه، طیف وسیعی از سطح مقطع یا پروفیل را می توانید مشاهده کنید . اما برای پروژه شما کدتم مناسب است. باید بدانید که مشخصات پروفیل هر تولید کننده تا حدودی متفاوت است و از ویژگی های مختلفی برخوردار است؛ اگرچه عرض و عمق مقطع پروفیل در بیشتر تأمین کنندگان سیستم های کرتین وال استاندارد است. اما بازهم شاهد تفاوت هایی در آنها هستیم.

شرکت نگین شرق مشاور و مجری نمای اسپایدر ، نمای فین گلس ، نمای اسکا لایت ، نمای اورلب ، نمای فریم لیس و نمای کرتین وال تهران است. 

در این بخش به بررسی ویژگی های پروفیل یا پلیت سازه نمای کرتین وال می پردازیم تا بتوانید برای اجرای این سازه بهترین پروفیل را انتخاب کنید.

در شکل زیر می توانید نمونه یک پروفیل استاندارد برای نمای کرتین وال را مشاهده کنید.

کرتین وال تهران

همانطور که می دانید روش ها اجرای نمای کرتین وال به دو صورت متداول استیک و یوناتایز اجرا می شود. در این روش ها نیز از فریم هایی با استانداردهای مشخص خود استفاده می شود. در شکل زیر می توانید فرم های متداول و استاندارد روش استیک و یوناتایز را مشاهده کنید.

هر یک از فریم های سازه کرتین وال از اجزای مختلفی تشکیل شده است که وظیفه خاصی را بر عهده دارد. البته هر یک از این اجزا نیز ابعاد و مشخصات خاص خود را دارند. در این بخش به بررسی این اجزا و مشخصات آنها می پردازیم.

در ربطه با نمای کرتین وال تهران ، نمای کرتین وال مشهد ، نمای کرتین وال مازندران و دیتیل کرتین وال مازندران اگر مشاوره و یا سوال دارید می توانید با شماره تلفن  ۰۹۱۵۵۱۱۹۴۹۷ تماس حاصل فرمایید .

پلیت های مخصوص تحمل فشار وزن

این پلیت در واقع همان پلیت افقی در کرتین وال است که باید وزن شیشه ها را تحمل کند. به همیت دلیل به آن پلیت فشار می گویند. همانند پروفیل های سازه کرتین وال، پلیت های مخصوص فشار نیز در استانداردها و مشخصات متفاوتی تولید می شوند. آلیاژ استفاده شده ر آنها معمولا مشابه آلیاژ اجزای دیگر است؛ یعنی آلومینیوم  اکسترود شده. این بخش وظیفه آب بندی و عایقی سیستم کرتین وال را بر عهده دارد به همین دلیلی بر اساس نوع عایق بندی و آب بندی سیستم می تواند در مدل ها و ابعاد متفاوتی تولید شود.

در شکل زیر می توانید نمونه های متفاوت پلیت فشار افقی را برای روش یوناتایز مشاهده کنید که با توجه به نوع عایق بندی، متفاوت هستند.

علاوه بر این ها در پلیت های فشار استاندارد می توان با استفاده از لاستیک های آب بندی مناسب، طرح ها و فریم های خاص را تا  درجه اختلاف اجرا کرد.

صفحات تحت فشار همچنین می توانند در پروژه هایی که نمای کرتین وال دارای زاویه و جهت است استفاده کرد.

از پلیت های فشار تحت افقی می توان در فریم های عمودی نیز استفاده می شود.نکته ای که در این موارد باید به آن توجه کرد، سیستم آب بندی و تخلیه آن است که بسیار مهم است. زیرا در صورتی که سیستم تخلیه به درستی تعبیه نشود باعث می شود تا سازه وزن بیشتری را تحمل کند؛ که این ممکن است باعث خرابی بعضی از اجزای سازه شود.

در شکل زیر می توانید نمایی از دو نوع پلیت فشار دو بخشی اینترلاک را مشاهده کنید.شکل سمت راست یک پلیت دو بخشی افقی است که فشار شیشه ها را تحمل می کند. در سمت چپ نیز یک پلیت فشار عمودی را مشاهده میکنید.

گروه صنعتی نگین شرق آمادگی دارد تا  نمای کرتین وال تهران مورد نیاز شما را فراهم نماید.

نحوه اتصال صفحات فشار

پلیت های فشار عمودی معمولا در بخشهای طول مولیون نصب می شوند. صفحات افقی فشار نیز به  عنوان ریل های میانی بین صفحات فشار مولیون قرار می گیرند.

در این سیستم صفحه های فشار از قبل به هم پیچ (یا پانچ) می شوند. فاصله ی پیچ ها در مرکز قسمت ها انجام می شود و بسته به نوع سیستم حدودا بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی متر (معادل ۶ تا ۸ اینچ)  از هم فاصله دارند.

علاوه بر این قسمت انتهایی صفحات ( دهانه تهویه و تخلیه) نیز سوراخ می شود تا مسیر تخلیه و تهویه به خوبی کار خود را انجام دهد.

اندازه و شکل دهانه دریچه / تخلیه باید براساس جزئیات خاص طراحی پروژه باشد. ابعاد و اندازه های این بخش را به صورت مجزا در بخش دیگری به صورت مفصل توضیح می دهیم.

اما به صورت کلی در شکل زیر می توانید شکل ترجیحی یک شکاف مناسب برای سیستم کرتین وال را مشاهده کنید.

در شکل زیر می بینید که طول آن کمتر از ۲۵ میلی متر (۱ اینچ) و ارتفاع ۹ میلی متر (۳/۸ اینچ) نیست. شکاف ها باید در مرکز هر ماژول و ۵۰ میلی متر (۲ اینچ) از هر انتهای صفحه فشار قرار بگیرند.

ابعاد دهانه زهکشی صفحات فشار

برای دهانه قسمت زهکشی، معمولا از سوراخ های دایره ای یا گرد استفاده نمی شود زیرا سوراخ گرد به خوبی جریان تخلیه را هدایت نمی کند و به همین دلیل برای صفحات پلیت فشار توصیه نمی شود.

سوراخ های گرد نسبت به سوراخ های دیگر به زمان بیشتری برای تخلیه نیاز دارند.

اندازه دهانه های زهکشی باید به اندازه ای باشد که انتقال و تخلیه آب به خوبی صورت بگیرد. در شکل بالا می بینید که شکل دهانه پیشنهادی یک شکاف افقی است.

از آنجا که دهانه تخلیه در صفحه فشار توسط سازه پنجره به صورت کامل بسته می شود. در صورتی که مسئله صرفاً تهیه زهکشی باشد، دهانه های سازه شیشه باید حداقل به اندازه دهانه داخلی پلیت و فریم باشد.اما در صورتی که مساله یکسان سازی فشار در میان باشد، اندازه دهانه سازه شیشه باید به طور قابل توجهی بزرگتر از دهانه زهکشی پلیت فشار باشد.

همچنین برای دهانه تهویه معمولا آن را در نیمه تحتانی پلیت فشار جاسازی می کنند. اگر دهانه تهویه را در کف پلیت قرار دهند ممکن است توسط آب پوشانده شود و عمل تهویه به خوبی انجام نشود. به همین دلیل دهانه تهویه پلیت را در بخش میانی سازه قرار می دهند. در این حالت با ورود آب به پلیت، به هیچ وجه دهانه تهویه تویط آب بسته نمی شود.

Snap cap یا درپوش ضربه گیر

Snap cap یا dress cap یک لایه ضربه گیر و تزئینی است که بر روی پلیت فشار و نقاط اتصال قرار می گرید و کار آن محافظت از بخش های داخلی پلیت و همچنین حفظ ظاهر سازه است.

این بخش نیز همانند سایر بخش های کرتین وال از آلومینیوم اکسترود شده ساخته می شود. همچنین ممکن است از برای این بخش از آلومینیوم ضد زنگ استفاده شود زیرا در معرض مستقیم رطوبت و جو محیط قرار دارد.

در شکل زیر می توانید انواع اسنپ کپ ها را ببنید که ابعاد و شکل های متنوعی هم دارند.

نوع استاندارد آن به صورت صاف و مستطیلی است. اما مدل های سفارشی هم وجود دارد که در سمت راست می توانید مشاهده کنید.

اسنپ کپ های سفارشی را می توان متناسب با نوع طراحی معماری ساخت یا تولید کرد. اما باید در طراحی آنها دقت کرد. زیرا هرچه اسنپ کپ دارای لبه تیز تری باشد (کلاهک عمیق تر داشته باشد)؛ درگیری فشار روی صفحه پلیت فشار کمتر می شود. و این باعث می شود تا فشار بیشتر به اسنپ کپ بیاید. در صورتی که وظیفه این بخش تحمل فشار نیست.

پس  با این وجود، برای اسنپ کپ هایی با کلاهک های عمیق؛ ذاتاً خطر بسیار بیشتری برای جدا شدن آن از سازه وجود دارد. و این در دراز مدت ظاهر سازه و استحکام آن را دچار مشکل می کند.

همچنین اسنپ کپ هایی که کلاهک های عمیق دارند می تواند مأمن بسیار مناسبی برای پرنده ها باشد . و این یک مشکل بزرگ برای نمای سازه است. همچنین در روزهای برفی، ممکن است برف ها روی آن بنشینند.

جزئات نصب اسنپ کپ

درپوش های اسنپ کپ باید به صورت مکانیکی و با اعمال فشار به خوبی سر جای خود قرار بگیرند. بست اسنپ کپ باید حداقل ۱ پیچ در مرکزش داشته باشد تا باعث استحکام بیشتر آن شود. البته برای درپوش های بلند تر باید حداقل ۲ الی ۳ پیچ روی اسنپ کپ وجود داشته باشد و پیچ ها باید در لبه های اسنپ کپ قرار بگیرند تا به خوبی به پلیت متصل شود.

ممکن است درپوش سازه در اثر گذر زمان دفرمه شود و از سازه جدا شود. این حالت برای درپوش های پلیت های عمودی بیشتر رخ می دهد. حتی ممکن است درپوش سر بخورد و پایین بیاید. به همین دلیل توصیه می شود یک قسمت (قسمت بالایی درپوش) درپوش های عمودی را ثابت کنند.

در صورتی که در رابطه با قیمت نمای کرتین وال تهران سوال یا درخواستی دارید می توانید با گروه صنعتی نگین شرق و با شماره تلفن  ۰۹۱۵۵۱۱۹۴۹۷ تماس حاصل فرمایید یا به صفحه قیمت نمای کرتین وال مراجعه کنید.

انواع نمای کرتین وال

نمای کرتین وال شیشه ای در انواع گوناگونی تولید و اجرا می شود که می توان به دو گروه اصلی آن یعنی سیستم یونیتایز و سیستم استیک (Stick)  اشاره کرد.

سیستم کرتین وال استیک (Stick)

سیستم Stick  سیستم ارزانتر اجرای نمای کرتین وال می باشد. در سیستم استیک ، لامل ها قبل از اجرای نمای کرتین وال در داخل کارخانه تولید و لقمه بندی می شود و سپس به کارگاه ساختمانی ارسال شده وکلیه مراحل مونتاژ نما در محل پروژه انجام می گیرد و از هزینه حمل قطعات بزرگ ساخته شده کاسته می شود . به دلیل اندازه گیری همزمان در سایت و ساخت قطعات ، دیگر نیازی به کنترل عملیات ساخت در کارخانه نمی باشد.
در این سیستم معمولا اعضاء عمودی (mullion) ابتدا نصب می گردند، پس از آن اعضاء افقی (Transom) و در نهایت قطعات شیشه و یا لنگه های پنجره بازشو روی سیستم نصب می گردند.

سیستم کرتین وال یونیتایز

در سیستم اجرای یونیتایز که مدولار نیز نامیده می شود تقریبا تمامی مراحل ساخت در کارخانه سازنده انجام می گیرد بدین معنی که بر اساس اندازه گیری و طراحی های دقیق انجام شده ، نمای ساختمان به قطعات یا پنل های کوچکتری که از نظر وزن و ابعاد قابل جابجایی باشد تقسیم بندی می گردد و کلیه اجزای آن شامل پروفیل ها، گسگت ها، اتصالات و یراق آلات در کارخانه مونتاژ و نهایتا شیشه و سایر مصالح پر کننده در آن نصب و مدول های کامل شده به محل پروژه حمل می گردند . سپس هر یک از مدول ها در محل مشخص خود با روش هنگینگ به اتصالات تعبیه شده بر روی بدنه ساختمان در کنار یکدیگر نصب می گردند.
روش ساخت پنل ها به این صورت می باشد که کلیه پروفیل های به کار رفته به صورت نر و ماده ساخته شده و مثلا اگردر یک پنل پروفیل نر کار شده است در پنل کناری در همان نقطه اتصال پروفیل ماده مولیون به کار رفته که در نهایت موقع نصب داخل هم رفته و به هم چفت می شوند و به صورت یک پروفیل دیده می شوند.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.