نگین شرق

۰۵۱۳-۷۱۲۳۶۵۴

پنجره دوجداره

انواع مدل های پنجره دوجداره

پنجره های دوجداره یکی از اجزای اصلی ساختمان های امروزی هستند و باعث زیبایی و کاهش هزینه های انرژی در ساختمان می شوند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع پنجره های دوجداره و نحوه باز شدن آنها صحبت کنیم. همچنین در مورد کاربرد هر یک از این پنجره ها صحبت می کنیم و به این موضوع می پردازیم که کجا باید از آنها استفاده شود.

در قسمت زیر به معرفی و مقایسه انواع پنجره دوجداره از نظر بازشو و همچنین مزایا و معایب انواع آن و کاربرد هر یک از آنها می پردازیم.

پنجره دوجداره ثابت

پنجره های دوجداره ثابت هیچ لولا و دستگیره ای ندارد. در واقع این پنجره اصلا باز نمی شود و فقط یک قاب و یک فریم ثابت، همراه شیشه دوجداره است.

پنجره ثابت دارای بیشترین بازده است و به دلیل ثابت بودن اجزا؛ دارای بیشترین بازده حرارتی و عایقی است و به خوبی از ورود گرد و غبار به داخل جلوگیری می کند.

پنجره دوجداره تک حالته

یکی از پر کاربردترین و البته ساده ترین پنجره های دوجداره ، این نوع پنجره ثابت است. این پنجره ها نسبت به سایر مدل های دیگر از هزینه ساخت و تولید کمتری برخوردارند.  به همین دلیل زیاد از آنها استفاده می شود.

پنجره لولایی تک حالته بر روی یک محور و البته به صورت افقی باز می شود.

شاید فکر کنید پنجره های ثابت به دلیل نوع باز شو بودن، بسیار کم اهمیت و کم بازده باشند؛ اما دقیقا برعکس هست. این پنجره به دلیل اینکه از یک محور باز می شود، نسبت به سایر پنجره ها از بازده بیشتری برخوردار است.

همچنین پنجره ثابت به خوبی صدا و گرد و غبار را فیلتر می کند و به خوبی از ورود آنها به محیط خانه جلوگیری می کنند.

ویژگی های پنجره لولایی ثابت :

 • قیمت پایین تر نسبت به دیگر انواع پنجره ها
 • تغییر سمت باز شونده در این پنجره ها بسیار آسان و سریع انجام می شود.(حتی خود شما هم می توانید آن را انجام دهید.)
 • تعویض آسان و سریع یراق آلات و لولا ها و حتی نوارهای درزگیر در صورت نیاز

پنجره بازشوی تک حالته

 • پنجره دوجداره دو حالته

پنجره دوجداره دارای ۲ محور برای باز شدن است. پنجره دو حالته دارای یک لولای افقی و یک لولای عمودی است و این امکان را می دهد تا پنجره در ۲ حالت باز شود. حالت دوم به حالت پنجره قطاری معروف است. در این حالت پنجره از بالا و با زاویه ۲۵ درجه باز می شود،یک تهویه مطبوع ایجاد می کند. تغییر وضعیت پنجره در این مدل با استفاده از دستگیره پنجره انجام می شود. با هل دادن دستگیره به سمت پایین می توان پنجره را به صورت افقی و در حالت عادی باز کرد. برای استفاده از حالت قطاری باید دستگیره پنجره را به سمت بالا چرخاند و سپس دستگیره را به سمت داخل کشید تا از قسمت بالا باز شود.

در ساخت این پنجره ها از  متریال و اتصالات فوق العاده مستحکم استفاده می شود تا ایمنی آن به خوبی تامین شود.

مزیت ها :

 • امنیت بسیار بالا با توجه به نوع یراق آلات استفاده شده در این نوع پنجره دوجداره
 • پنهان بودن یرق آلات در زیر محور بازشو
 • قابلیت تنظیم و رگلاژ راحت جهت باز و بسته شدن هر چه روان تر و کارامد تر
 • راحتی باز و بسته شدن توسط کودکان به همراه امنیت بسیار بالای آن
 • یراق آلات با کیفیت به کار رفته در این پنجره ها از بالاترین سطح کیفیت برخوردار هستند.
 • امنیت بسیار زیاد یراق آلات به کار رفته در این نوع پنجره ها
 • مقاومت زیاد در برابر ورود گرد و غبار به داخل ساختمان
 • عایق قوی گرما و سرما
 • عایق قوی صوتی
 • سادگی استفاده از پنجره
 • امکان استفاده در دو حالت مختلف
 • امکان رگلاژ جهت باز و بسته شدن آسان پنجره
 • زیبایی ظاهری

پنجره دو جداره سایه بانی

پنجره های دوجداره سایبانی به دلیل مدل باز شدن آنها نام گذاری شده اند. این پنجره ها از قسمت پایین به سمت بیرون باز می شوند و سو از باز شدن به صورت سایبان در می آیند. به همین دلیل به آن سایبانی می گویند. اما می توانید لولای این پنجره را تغییر دهید و یا تعیین کنید که پنجره به بیرون با شود یا به داخل.

از مدل سایبانی یا Awning over Fixed بیشتر در سرویس های بهداشتی، حمام ها، راه پله و نورگیرها استفاده می شود. در واقع می توان گفت پنجره های سایبانی نوعی پنجره تک حالته است اما با این تفاوت که بازه حرکتی آنها محدودتر است.

پنجره دو جداره کشویی

پنجره های کشویی یا ریلی به صورت کشویی باز و بست می شود. در واقع به جای لولا از کشو یا ریل استفاده شده است .در این حالت پنجره ها می تواند هم به دو سمت باز شود و هم به یک سمت باز شود.پنجره های ریلی نسبت به مدل های قبلی میزان عایق کمتری دارند.زیرا برای حرکت راحت تر لنگه های پنجره روی قسمت ثابت نیاز است تا اصطکاک کمتری وجود داشته باشد.

به همین دلیل پنجره ریلی میزان عایق صوتی کمتری دارد و همچنین میزان عبور گرد و غبار در این پنجره ها بسیار بیشتر است.

مزیت :

 • استفاده آسانتر
 • نیاز به فضای کمتر برای بازشو می باشد. در مواردی که فضای کافی برای باز شدن پنجره به صورت لولایی وجود ندارد، استفاده از مدل کشویی یکی از اولین گزینه ها برای جایگزینی است.

معایب پنجره دوجداره کشویی :

قیمت بالاتر نسبت به نوع پنجره لولایی ، عایق بندی ضعیف تری دارند.

پنجره دوجداره لیفت

پنجره های دوجداره لیفت یا به اصطلاح فولکس واگنی بسیار شبیه مدل کشویی هستند. اما با یک فرق عمده.

مدل لیفت به صورت درب های ماشین های قدیمی فولکس واگن باز می شود و به همین دلیل به آن پنجره فولکس واگنی هم می گویند. این پنجره ها به صورت کشویی باز می شوند اما برای باز کردن آن باید دستگیره را به بالا بچرخانید تا قسمت متحرک پنجره کمی بالا بیاید. سپس می توانید پنجره را به صورت کامل باز کنید. در این مدل پنجره تا ارتفاع ۱۲ سانتی متر بالا می آید و برای حرکت کردن نیاز به انرژی زیادی ندارد. پنجره فولکس واگنی می تواند تا ۴۵ درجه روی ریل پنجره تغییر زاویه داشته باشد.

مزیت پنجره لیفت :

این مدل دارای سطح عایقی بسیار بالایی است و نسبت به مدل کشویی عایق صوتی بهتری است. همچنین بسته بودن پنجره در حالت عادی باعث می شود تا محیط داخل از گرد و غبار و آلودگی های بیرونی در امان باشد.

پنجره دو جداره آکاردئونی :

این مدل پنجره به صورت آکاردئون باز و بسته می شود. این پنجره در دنیا با نام Bifolding Door شناخته می شود. این پنجره مدرن از قسمت بالا و پایین در یک ریل ثابت حرکت می کنند و لولاهای بین پنجره با حرکت پنجره در ریل به صورت آکاردئونی جمع می شوند. یکی از کاربرد های پنجره جمع شو آکاردئونی برای ایجاد فضای یکپارچه بین فضای داخلی و خارجی ساختمان است.

پنجره دو جداره کلنگی:

مدل کلنگی نیز یکی دیگر از مدل های پنجره تک حالته است و فقط از یک سمت باز می شود. البته بسیار هم شبیه مدل سایبانی است . این پنجره هم مانند پنجره سایبانی می تواند در سرویس های بهداشتی، راه پله ها و نورگیرها استفاده شود.

پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پنجره آلومینیومی همانطور که از نامش پیداست، از آلومینیوم ساخته شده است. یعنی فریم اصلی و استراکچر نگهدارنده آن کلا از آلومینیوم است. در کل پنجره های دوجداره UPVC‌ و ترمال بریک در جنس سازه و نحوه اتصال و اجزا با هم تفاوت عمیقی دارند.

مزایای استفاده از پنجره های دوجداره آلومینیومی

۱-از نظر مقاومت در برابر رطوبت، درب آلومینیومی قابل رقابت با فولاد ضد زنگ و یا فایبر گلاس است.
۲-اکثر فریم های آلومینیومی با پوششی از اکسید در خرده فروشی ها به فروش میرسند.
۳-درب آلومینیومی انتخابی ایده آل برای درهای بیرونی است که باید در برابر شرایط آب و هوایی خارجی مقاومت کنند.
۴-چارچوب درب های چوبی در مقابل رطوبت ایمن نیست و درب فلزی نیز دچار خش و خوردگی می شود.
۵-قدرت بیشتر پنجره آلومینیومی
۶-نصب آسانتر پنجره آلومینیومی
۷-حفظ و نگهداری راحت تر پنجره آلومینیومی
۸-نگهداری و حفاظت از درب آلومینیوم راحت تر است.
۹-چنین فریمهایی را می توان به طور مرتب با اسفنج مرطوب پاک کرد.
۱۰-معمولا نیازی به نقاشی های منظم و یا رنگ آمیزی برای حفظ ظاهر سطح آلومینیوم وجود ندارد.

قیمت درب و پنجره دوجداره

برای اطلاع از قیمت درب و پنجره دوجداره با شماره۰۹۱۵۵۱۱۹۴۹۷ تماس بگیرید و از مشاورین خبره ما راهنمایی و مشاوره رایگان بگیرید.

پنجره بازشوی دو حالته

پنجره بازشوی فرانسوی

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.