نگین شرق

نمای کرتین وال

این روز ها در صنایع ساختمان سازی و معماری، نمای ساختمان ها را از لوازم و تجهیزات مدرن و به روز می سازند. نما های سنتی مثل آجر، سنگ و سیمان، کم کم جای خود را به نما های مدرن مانند نما های کرتین وال می دهند. نمای ساختمان ها در واقع مشخص کننده ظاهر آن ساختمان هستند و به آن ساختمان جذابیت می بخشند. از دیگر مواردی که نقش نمای ساختمان ها را پررنگ تر می کند، این است که نمای ساختمان ها بر چهره کلی شهر تأثیر گذارند و در شهرسازی اهمیت خاص و ویژه ای دارند. جالب است بدانید که کشور های اروپایی از نمای ساختمان ها برای ساختن یک قالب کلی برای شهر استفاده می کنند.

از طرفی معماران و طراحان ساختمان عوامل بسیاری را در هنگام طراحی المان های ساختمان مانند نمای ساختمان در نظر می گیرند که این عوامل وابسته به نیاز کارفرما می باشد.

نمای کرتین وال چیست؟

یک نمونه بارز از نماهای مدرن، نمای کرتین وال است؛ نماهایی تمام شیشه ای که به ساختمان ها جلوه خاصی می بخشند. مصالح به کار رفته در این نما، شیشه و آلومینیوم است که بسیار سبک بوده و به طور مستقل وزن خود را متحمل شده و فشاری به ساختمان وارد نمی آورد. به دلیل اینکه این نوع از نما ها، تمامی وزن خود را به طور مستقل متحمل می شوند، به آن ها نماهای خود ایستا گفته می شود.

نماهای کرتین وال، انواع مختلفی را شامل می شوند که از پرکاربرد ترین آن می توان به نماهای شیشه ای اشاره کرد.

کرتین وال ها، سازه هایی هستند که بر روی پروژه ساختمانی نصب شده و لایه بیرونی نما، یعنی شیشه ها، که به عنوان نمای بیرونی ساختمان در نظر گرفته شده است، بر روی لامل ها قرار گرفته و سنگینی را به این لامل ها منتقل کرده و باعث می شود که از منتقل شدن بار بر روی بدنه ساختمان جلوگیری شود.

کاهش بار متحمل شده ساختمان مزایایی را به همراه دارد که از مهم ترین آن ها می توان به عدم متحمل شدن بار اضافی ناشی از شیشه بر روی ساختمان نام برد که این کاهش بار، باعث سبک بودن ساختمان و همچنین مقاومت در برابر زلزله می شود. همچنین نماهای کرتین وال یک نمای مناسب برای ساختمان های با ارتفاع بالا محسوب می شود.

اگر بخواهیم نام این نما (curtain wall) را به تفکیک کلمات به کار رفته در آن معنا کنیم، دیوار پرده ای ترجمه ای برای آن است. علت گذاشتن نام دیوار پرده ای بر روی این نما، به این دلیل است که نماهای کرتین وال هم استحکام دیوار را داشته و هم به سبکی و زیبایی پرده هستند.

در توضیحاتی که راجع به نمای کرتین وال داده شد، بیان کردیم که شیشه ها بر روی لامل ها قرار می گیرند. در ادامه مقاله در مورد لامل ها بیشتر بخوانید.

لامل چیست؟

سازه اصلی نمای کرتین وال، روی پروفیل هایی به نام لامل سوار است. این پروفیل ها در دو جهت مختلف وجود دارد. ترنسم لامل افقی و مولیون لامل عمودی نام دارد. سایز لامل ها درتعیین نیروهای وارده مثل باد و … موثر است. لامل ها با توجه به نمای کرتین وال مدنظر شما انواع مختلفی دارند.

لامل ها در انواع مختلف قابل عرضه هستند:

لامل های فولادی
لامل های چوبی
لامل های آلومینیومی

این روزها لامل های آلومینیومی کاربر بیشتری در نماهای کرتین وال دارند.

آلومینیوم به دلیل مقاومت عالی نسبت به وزن آن، سبک بودن و همچنین داشتن کمترین احتمال شکستن ترد، مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است.

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال چه مزایایی دارد؟
­­ارائه نمای زیبا و مدرن
سبک بودن نما
قابلیت اجرا به صورت پیش ساخته و نیمه پیش ساخته
کاهش مصرف انرژی
افزایش نور ورودی به ساختمان
قابلیت ساخت و اجرا در سرعت بالا
کیفیت بالای قطعات به کار رفته در آن
عایق طوبت، حرارت و صوت
تنوع بالای مدل های آن
رفتار مناسب در هنگام زلزله
قابلیت نصب مدل های بازشو
بهینه سازی دمای محیط و نور
تنوع در رنگ
صرفه جویی در هزینه به دلیل مقرون به صرفه بودن
قابلیت اجرایی کردن انواع مدل ها در اندازه های دلخواه

انواع معماری های نمای کرتین وال

انواع سیستم های معماری در نماهای کرتین وال، بر میزان خط و خطوط ظاهری نمایان در بخش بیرونی ساختمان و استحکام آن تاثیر گذار است.

سیستم های فریم لس: در این مدل، هر یک از دهانه های شیشه دارای فریمی است که شیشه را از پشت قاب می کنند و توسط لقمه های آلومینیومی نگه داشته می شوند. در این مدل، از خارج ساختمان تنها درز بین شیشه ها مشخص است. سیستم های فریم لس خود به دو سیستم دیگر تقسیم می شود. سیستم فریم لس u channel که سبک و مقرون به صرفه است اما برای نمای ساختمان ها با ارتفاع بالا مناسب نمی باشد. سیستم دیگر، سیستم فریم دار است که نسبت به سیستم قبلی استحکام بیشتری داشته و مورد اطمینان است

سیستم های درپوش دار فیس کپ: در این سیستم، شیشه مستقیما بر روی لامل قرار می گیرد و درپوش های نگه دارنده از بیرون شیشه را روی لامل نگه می دارد. لاستیک هایی از جنس EPDM، محل اتصال شیشه ها را آب بندی و هوابندی می کند.

تفاوت نمای کرتین وال با دیگر نماها چیست؟

همانطور که پیش تر گفتیم، نماهای کرتین وال جزو نماهای مدرن به حساب می آید. این نوع نما، با ساختار مستقل، وزن شیشه را بر روی ساختمان منتقل نکرده و با استفاده از لامل ها سعی در تحمل بار دارند. در واقع این نما با عدم واگذاری بار مرده به ساختمان، یک سازه مجزا از ساختمان محسوب می شود. اما نما هایی مثل سنگ، آجر یا … مصالحی هستند که بر روی قسمت خارجی ساختمان نصب می شوند که ساختمان را مجاب به تحمل وزن بیشتر می کنند.

در این مقاله به معرفی و توضیح نماهای کرتین وال پرداختیم و سعی کردیم تا شما را با مزایا، انواع آن و همچنین تفاوت آن با سایر نماها آشنا کنیم.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت نمای کرتین وال و بهره مندی از مشاوره های تخصصی و حرفه ای ما، با متخصصان مجموعه نگین شرق در ارتباط باشید تا برایتان بهترین ها را رقم بزنیم.

نمای کرتین وال ، یکی از زیباترین نماهای مدرنی است که با توجه به کاربرد شیشه و آلومینیوم در آن از شرایط و ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار می باشد.
نمای کرتین وال (curtain wall) کاملا بصورت صنعتی ساخته می شود و شرایط نصب آن به گونه ای است که انعطاف پذیری خاصی در مواجه با تنش های ناشی از زلزله و نشت های احتمالی ساختمان در مواقع اضطراری دارد .

این نمای مدرن بصورت Self Support و تماما آلومینیومی طراحی و اجرا می گردد.
در این سیستم بدلیل اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم بزرگ می باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است احتیاجی به شبکه بندی جهت زیر سازی نما نمی باشد و خود پروفیل بوسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ می باشد به ساختمان متصل می شوند.
کرتین وال نوعی دیگر از سازه های شیشه ای بوده که به جای استفاده از فریم آهنی از پروفیل های آلومینیوم استفاده و نما به صورت مشبک بوده و تلفیقی از آلومینیوم و شیشه می باشد .

در اصل نمای curtain wall خود یک سازه محسوب می شود.
این نوع مهندسی نما،نیاز به زیرسازی آهنی Self Support ندارد و تنوع رنگی نامحدودی دارد که استفاده از طرح‌های چوبی نیز برای آن امکان پذیر است.

زیبایی فوق العاده و منحصر به فرد این سازه در نما امتیاز نهایی آن است. شیشه های استفاده شده در این سیستم ۱۸ الی ۴۰ میلیمتر ضخامت دارد و ایزولاسیون حرارتی و صوتی ساختمان را به صورت کامل انجام می دهند.طراحی زیبا و استاتیکی این سیستم به همراه عدم استفاده از پیچ و پرچ در مونتاژ و طراحی باز شوی مخفی در این سیستم علاوه بر زیبایی و دید بسیار عالی باعث بالارفتن ضریب مقاومت و آب بندی و هوا بندی شده است.

[/vc_column_text]

نمای کرتین وال

قابل توجه جامعه مهندسین، انبوه سازان، برج سازان، آرشیتکت ها و معمارین عزیز، نگین شرق  برای شما تخفیف همکاری لحاظ کرده است

انواع مختلف کرتین وال

این پنل در دو نوع رده اصلی Face cap و Full Frameless طبقه بندی نمود.
استفاده از درپوش های ویژه در Face cape و عدم وجود این درپوش ها در Full Frameless از بارز ترین وجوه تمایز این دو سیستم می باشد.
در طراحی پروفیل های این سیستم مباحث مربوط به زلزله, باد و محاسبات استاتیکی رعایت شده و مصالح مورد نیاز هر پروژه بنا به اقتضای هر پروژه جداگانه محاسبه و خصوصیات پروفیل مربوطه مشخص می گردد.

ویژگی های بارز نمای curtain wall

 • امکان استفاده از شیشه ۲ یا ۳ جداره
 • امکان ایجاد سطح عایق دما با استفاده از پروفیل های ترمال بریک
 • امکان استفاده از در پوش های متفاوت امکان اجرا به صورت تمام آلومینیوم
 • عدم محدودیت رنگ
 • امکان استفاده از مقاطع و ابعاد متفاوت با توجه به نیاز پروژه
 • روش اجرا ارائه مدولاسیون بر اساس طرح اولیه و محاسبه ضریبهای موثر در پایداری سازه
 • توجه به میزان پرت مصالح ساخت و مونتاژ مدول های curtain wall
 • ارائه مدولاسیون بر اساس طرح اولیه و محاسبه ضریب های موثر در پایداری سازه
 •  سیستم تخلیه هوا و آب باران
 • لاستیک های آب بندی هوا بندی از جنس EPDM
 • نصب آسان و کاربردی
 • قابلیت استفاده به صورت المان سازه ای
 • پایداری در برابر تنش های قائم و جانبی از قبیل باد، زلزله و تکان های شدید
 • ایزولاسیون حرارتی و صوتی ساختمان
 • طراحی زیبا و استاتیکی این سیستم به همراه عدم نمایش پیچ و پرچ در نما و طراحی بازشوی مخفی در این سیستم علاوه بر زیبایی و دید بسیار عالی باعث بالا رفتن ضریب مقاومت، آببندی و هوابندی این سیستم شده است .
 • در طراحی پروفیل های این سیستم مباحث مربوط به زلزله، باد و محاسبات استاتیکی رعایت شده و جهت بالا بردن کیفیت محصول از اتصالات کلیپسی به جای پیچ و پرچ استفاده می شود .

[/vc_column][/vc_row]

محصولات