نگین شرق

شیشه دوجداره

شیشه دوجداره یکی از پر کاربرد ترین، نمای شیشه ای در ساختمان است که امروزه در تمامی ساختمان ها و حتی در ساختمان های اداری برای حفظ و کاهش انرژی،و البته برای جلوگیری از ورود سر و صدا به داخل محیط ،استفاده می شود.

مزایای استفاده از شیشه دوجداره

استفاده از شیشه های دو یا چند لایه داخل ساختمان ،مزایای زیادی دارد که در این قسمت به معرفی تک تک آنها می پردازیم.

کاهش مصرف انرژی

یک پنجره نور کافی را در اختیار شما قرار می دهد، طبیعت را به کنارمان می آورد، احساس آرامش را به محیط زندگی ما منتقل می سازد و در نهایت یک پنجره خوب می تواند پاسخگوی سایر نیازهای اولیه ما بوده و به عنوان یک عایق حرارتی مناسب موجب مصرف کمترین میزان انرژی جهت دستیابی به تهویه مطبوع هوای داخل ساختمان گردد. استفاده ازهر متر مربع شیشه دوجداره منجر به صرفه جویی ۴۰ متر مکعب گاز در سال خواهد شد.

کنترل نور و اشعه

در صورت استفاده از شیشه های پوشش دار و یا لمینیت،به راحتی می توان چگونگی ورود نور را کنترل و همچنین از ورود اشعه مضر UV که به رنگ پریدگی اشیا منجر می شود جلوگیری نمود.

کنترل آلودگی صوتی

عایق صوتی بودن یکی دیگر از خواص شیشه های دوجداره است . امروزه پدیده آلودگی صوتی بخشی از مشکلات زندگی در کلان شهرها است و اثرات نامطلوب آن در رفتارهای اجتماعی و سلامتی روح و روان شهروندان به وضوح مشاهده می گردد. استفاده از این نوع شیشه به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که بطور قابل توجهی آلودگی صوتی را کاهش دهند.

کاهش تعریق بخار آب بر سطح شیشه

دمای سطح داخلی شیشه دوجداره غالبا تابعی از درجه حرارت فضای داخل و مستقل از شرایط جوی محیط خارج می باشد. این امر منجر به کاهش بخار گرفتگی سطح شیشه خواهد شد.

 
 

مراحل ساخت شیشه دوجداره

تا چندین سال پیش برای شیشه های درب و پنجره ها از شیشه های تک لایه استفاده می شد. اما با گسترش علم و فناوری در زمینه تولید شیشه های ساختمانی ، استفاده از شیشه های دو یا چند جداره بیشتر شد.اما از سال ۲۰۰۴ به صورت رسمی سازمان ها برای کاهش هزینه های انرژی استفاده از شیشه های چند جداره را پیشنهاد دادند. مبحث مهمی که درباره این شیشه ها وجود دارد، عایق حرارتی بودن آنها است.در این مقاله درباره انواع شیشه های چند جداره ، تفاوت آنها ، میزان عایق حرارتی و صوتی آنها و همچنین هزینه های ساخت آن صحبت می کنیم.

انواع شیشه چند جداره

شیشه های چند جداره ای که در ساختمان ها و آپارتمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، انواع مختلفی دارد:

  • شیشه های دوجداره (سکوریت و غیر سکوریت)
  • سه جداره (سکوریت و غیر سکوریت)
  • شیشه دوجداره سکوریت-لمینت

قبل از اینکه با این شیشه ها کاملا آشنا شوید ، بهتر است با تعاریف و اصطلاحات آنها آشنا شوید .با مطالعه این اصطلاحات براحتی می توانید تفاوت شیشه های چند جداره را از هم تفکیک کنید.

اسپیسر : فاصله گذار یا اسپیسر ، قطعه ای فلزی (معمولا آلومینیومی) است که برای ایجاد فضای عایقی در پنجره و درها استفاده می شود.

سیلیکاژل : این ماده به عنوان رطوبت گیر عمل می کند و درون اسپیسر تزریق می شود تا از بخار زدن فضای بین لایه های شیشه جلوگیری کند.

Ug: این فاکتور نشان دهنده میزان عایق حرارتی شیشه ها است و تابعی از نوع گاز تزریق شده ، فاصله بین شیشه ها و تعداد لایه ها است و واحد آن W/m2K است. هرچه این عدد کمتر باشد ، نشان می دهد شیشه ها دارای عایق حرارتی بهتری هستند.

شیشه های دوجداره

شیشه های دوجداره ، از ۲ لایه شیشه استفاده می کند . فاصله بین شیشه ها توسط اسپیسر (spacer) تعیین می شود. اسپیسر شیشه های دو یا چند جداره وظیفه ایجاد فاصله بین شیشه ها و همچنین حفظ استحکام شیشه را بر عهده دارد. علاوه بر این درون اسپیسر از سیلیکاژل (رطوبت گیر) استفاده می شود، تا رطوبت احتمالی بین شیشه ها را به خودش جذب کند.

اسپیسر هایی که برای شیشه های چند جداره عایق استفاده می شود ،از ضخامت ۱۰ میلیمتر شروع می شوند. ضخامت اسپیسر ها معمولا ۲ میلیمتر با هم تفاوت دارد. مثلا: ۱۰ میلیمتر ، ۱۲ میلیمتر ، ۱۴ میلیمتر و ….

بزرگترین اسپیسری که می تواند برای شیشه های دوجداره استفاده شود ،۱۶ میلیمتر است. زیرا ماکسیمم مقدار تعریف شده  برای پنجره ترمال بریک و پنجره upvc 24 میلیمتر است. این یعنی ۲ لایه شیشه با ضخامت ۴ میلیمتر به علاوه اسپیسری با ضخامت ۱۶ میلیمتر که در مجموع ۲۴ میلیمتر می شود.

در صورتی که از شیشه های ضخیم تر استفاده شود ، عرض اسپیسر کمتر خواهد شد.

فاکتور Ug در شیشه های دوجداره معمولا بین ۱٫۰ تا ۱٫۴ W/m2K است.

شیشه دوجداره

دستگاه چسب زن پلی سولفات تمام اتوماتیک شیشه های دو جداره

جدول عایق صوتی پنجره دو جداره

شدت صدا را با واحد دسی بل اندازه می گیرند. هرچه شدت صدا بیشتر باشد مقدار آن در مقیاس دسی بل بیشتر است. در جوامع مدرن، آلودگی صوتی یکی از معضلات تهدید کننده آرامش و آسایش بشر به شمار می رود.با استفاده از  پنجره دو جداره می توان  آلودگی صوتی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. در جدول زیر کاهش آلودگی صوتی بر حسب نوع شیشه آورده شده است.

نوع و ضخامت شیشه مقدار کاهش صدا  dB
۶ میلیمتری ۲۲
دو جداره ۳۵
دوجداره با یک لایه لمینت ۴۱
دوجداره با دو لایه لمینت ۴۳

شیشه های سه جداره

شیشه های سه جداره ، ساختاری شبیه شیشه ۲ جداره دارد .در واقع مثل این است که شما ۲ عدد شیشه دو جداره را در کنار یکدیگر داشته باشید.در شیشه های سه جداره از ۳ لایه شیشه و ۲ لایه اسپیسر استفاده می شود.

ضخامت و قطر این شیشه ها به مراتب از شیشه دوجداره بیشتر است . همینطور ضریب تبادل حرارتی پایین تری دارد( عایق گرمایی بهتری است).

Ug شیشه های سه جداره حدود ۰٫۵ تا ۰٫۸ W/m2K است .این بازه عددی نشان می دهد که شیشه های سه جداره نسبت به دوجداره ؛ عایق حرارتی بهتری هستند.که البته طبیعی و منطقی هم هست.

هزینه ساخت شیشه ۳جداره بیشتر از ۲جداره است . از این شیشه ها در خانه های سبز ؛مدرن و امروزی استفاده می شود، زیرا اتلاف انرژی بسیار پایین تری دارند که صرفه اقتصادی پایدار و بلند مدتی را برای صاحب خانه به همراه دارد.

شیشه دو جداره

شیشه های دوجداره سکوریت لمینت

این شیشه دوجداره ، شیشه ای خاص است که البته کاربرد خاصی دارد. قبل از اینکه در مورد کاربرد این شیشه صحبت کنیم ، بهتر است با ساختار این شیشه آشنا شوید.

شیشه های دوجداره سکوریت لمینت ، از یک لایه شیشه سکوریت و یک شیشه لمینت ۲ لایه با طلق PVB تشکیل شده است. دلیل استفاده از شیشه لمینت ، حفظ استحکام شیشه ها در برابر ضربه و حتی پس از شکستن می باشد. در واقع قسمتی که از جنس لمینت است در لایه بیرونی استفاده می شود تا در برابر ضربه مقاوم باشد.

شیشه دو جداره

از شیشه های دوجداره لمینت سکوریت برای اجرا نمای کرتین وال استفاده می شود. زیرا نمای کرتین وال یک پوشش سراسری از شیشه است و باید در برابر اغتشاش و ضربه مقاومت بالایی داشته باشد.

لایه لمینت می تواند در قسمت داخل ساختمان و یا خارج آن استفاده شود. برای مثال در نمای کرتین وال ، قسمت لمینت در بیرون سازه استفاده می شود. برای مواردی همچون سقف شیشه ای یا اسکای لایت ، بهتر است برای ایمنی بیشتر لایه لمینت به سمت داخل سازه باشد . با این کار در صورت شکستن شیشه ها ، شیشه ها سقوط نمی کنند و شکل خود را حفظ می کنند.

البته در مواردی که نیاز به تایید نمای شیشه ای توسط سازمان آتش نشانی باشد، از شیشه های دوجداره لمینت باید استفاده شود. زیرا در برابر آتش و حرارت ناشی از آن نسبت به شیشه های دیگر ، مقاومت بسیار بالاتری دارد.

شیشه دو جداره

 

جدول ضرایب تبادل حرارت شیشه های چند جداره

 

نوع شیشهضخامت شیشهگاز میان دو شیشهفاصله بین شیشه هاضریب انتقال حرارت (w/m2C)
تک جداره۴نداردندارد۵٫۹۳
تک جداره۶نداردندارد۵٫۸
دو جداره۴ و ۶هوا۱۲۳
دو جداره۴ و ۶آرگون۱۲۲٫۹
سه جداره۴ و ۶ و ۴هوا۹٫۹۲٫۲
سه جداره۴ و ۶ و ۴آرگون۹٫۹۱٫۹
دیوار آجری ۳۵ سانتیمترینداردنداردندارد۲

همانطور که از جدول بالا پیداست یک شیشه سه جداره دارای انتقال حرارت کمتری از یک دیوار ۳۵ سانتیمتری است. برای اطلاعات بیشتر در زمینه عایق بندی گرمایی پنجره دو جداره به مقاله عملکرد گرمایی پنجره دو جداره مراجعه نمایید.