نگین شرق

انواع آسانسور شیشه ای یا آسانسور پانوراما

امروزه صنعت شیشه با استفاده از تکنولوژی های جدید خود قادر به تولید آسانسور شیشه ای شده است.از آسانسور پانوراما برای زیبایی هرچه بیشتر ساختمان استفاده می شود. از این نوع آسانسور در ساختمان های بلند برای دیده شدن فضای معماری ساختمان و گاها فضای اطراف، استفاده می شود.

به دلیل زیبایی قابل توجه آسانسور پانوراما ، مهندسان معمار می‌توانند به عنوان یکی از ارکان مهم در طراحی معماری، از آن استفاده نمایند. تنوع در طرح و امکانات قابل توجه از جمله استفاده از سیستم هیدرولیک یا کششی متناسب با شرایط و نوع کاربری، می‌تواند کمک شایانی در جهت دستیابی به اهداف معماران در طراحی ساختمان نماید.

انواع آسانسور پانورامیک و کاربرد آنها

یکی از ویژگی های آسانسورهای پانوراما این است که می تواند در طرح ها و مدل های مختلفی پیاده سازی شود.شیشه های به کار رفته در این آسانسور ،دست آرشیتکت را برای طراحی باز نگه می دارد.

به همین دلیل کابین آسانسورهای پانوراما در طرح های مختلفی مانند طرح گرد یا خم ، مستطیلی و حتی ذوزنقه قابل طراحی و اجرا هستند.

کابین شیشه ای آسانسور در ساختمان های تجاری

متداول ترین مکانی که از این آسانسور ها استفاده می شود ،مراکز تجاری است و اکثر افراد برای اولین بار ،این آسانسور را در این مکان ها مشاهده کرده اند.

قطعا شما هم در محیط هایی مثل پاساژها و مراکز خرید بزرگ و چند طبقه ،ساختمان های اداری و تجاری بزرگ و هتل ها ، این آسانسورها را دیده اید و حتی از آن هم استفاده کرده اید.

آسانسور های پانورامیک را نیز همچون آسانسور های معمولی در دو حالت کششی و هیدرولیک می توان طراحی و نصب کرد.

معمولا در برج ها و مجتمع های تجاری بلند مرتبه باید آسانسور پانورامیک به صورت کششی نصب و اجرا شود، چرا که ارتفاع ساختمان زیاد بوده و جک پاسخ گوی ارتفاع زیاد نمی باشد. همچنین سرعت آسانسور های هیدرولیک کم و معمولا در حدود (۰٫۵ متر بر ثانیه) بوده و معمولا برای پروژه هایی با حد اکثر ۳ تا ۵ توقف استفاده می شود.

آپارتمان های مسکونی بزرگ

یکی دیگر از مکان هایی که از آسانسور پانورامیک استفاده می شود ،ساختمان های تجاری بزرگ و مجتمع های مسکونی است .

در این مکان بیشتر برای لذت بردن از فضای سبز و نمای داخلی مجتمع ،از آسانسور با نما شیشه استفاده می شود.

استفاده در فضای داخلی ساختمان ها

البته از این آسانسورها در داخل فضای محیط خانه و بیشتر با هدف زیباسازی نما استفاده می شود.

یکی دیگر از مکان هایی که از آسانسور با قالب شیشه استفاده می شود ،فضای راه پله ها است.

جنس شیشه آسانسور چیست ؟

آسانسور شیشه ای در واقع یک کابین شیشه ای برای آسانسور است .یعنی در بدنه آسانسور به جای اینکه از فلز استفاده شود از شیشه استفاده می شود.

جنس شیشه های آسانسور ، شیشه های چندلایه (لمینت شده) است. دلیل استفاده از شیشه لمینت ،این است که در صورت شکسته شدن ،نمی ریزد و حالت و فرم خودش را از دست نمی دهد.همچنین این شیشه در اثر شکستن آسیبی به افراد داخل آسانسور وارد نمی کند.

اگر از شیشه سکوریت در آسانسور پانوراما استفاده می شد ؛در صورت شکستن فرو می ریخت و خطر سقوط را برای افراد داخل آسانسور را در پی داشت. اما شیشه لمینت حتی پس از شکستن ، فرم خودش را از دست نمی دهد.

روش های نصب نمای شیشه ای آسانسور

نمای شیشه ای آسانسور ها را بر اساس نحوه اتصالات بین آن ها دسته بندی می کنند که صورت زیر می باشد.

آسانسور شیشه ای فیکس پوینت

در این روش ،اتصال فیکس پوینت ابتدا به اسکلت فلزی آسانسور متصل شده و سپس طرف دیگر آن به شیشه متصل می شود.

شیشه آسانسور با اتصال اسپایدر

در روش اسپایدر از اتصالی معروف به اسپایدر برای اتصال شیشه به اسکلت فلزی استفاده می شود.

شیشه آسانسور کرتین وال

در روش کرتین وال هیچ اتصالی در ظاهر و نمای آسانسور دیده نمی شود و فقط یک چهارچوب فلزی در کنار شیشه دیده می شود.

قیمت آسانسور شیشه ای چقدر است ؟

قیمت تمام شده برای آسانسورهای شیشه ای بر اساس ،نوع و جنس اتصالات ، ابعاد کابین شیشه ای آسانسور و ارتفاع آن و همچنین متراژ شیشه لمینت به کار رفته در آن تعیین می شود.

با توجه به قیمت شیشه لمینت در بازار ، هرچه ابعاد شیشه مورد نظر بیشتر باشد ،هزینه ها نیز ؛بیشتر می شود.

لازم است بدانید؛ در مواردی که بخواهید از شیشه لمینت خمیده در آسانسور استفاده کنید ،هزینه های شما به مراتب بیشتر خواهد شد؛زیرا شیشه های خم فرآیند ساخت آنها پر هزینه تر از شیشه لمینت معمولی می باشد.

محصولات