نگین شرق

۰۵۱۳-۷۱۲۳۶۵۴

لامل چیست ؟

حتما در شهر های بزرگی همچون تهران ،مشهد ،شیراز و دیگر کلان شهر ها ،ساختمان های بزرگ با نمای شیشه ای را دیده اید که در آن ، شیشه ها توسط سازه هایی آلومینیومی در کنار یکدیگر به صورت منظم چیده شده اند. در اصطلاح به این نماها ،نمای کرتین وال می گویند. در نمای کرتین وال ، سازه یا استراکچر های آلومینیومی که شیشه ها را نگه می دارد ، لامل می گویند.در ادامه راجع کاربردهای لامل در نما و مزایا استفاده از نمای لامل بیشتر صحبت می کنیم.اما قبل از هر چیز بهتر است بدانیم که لامل چیست .

نمای لامل چیست ؟

لامل در واقع سازه فولادی یا آلومینیومی است که برای نگهداری شیشه های بیرونی در نمای کرتین وال به کار می رود.

اگر نمی دانید که نمای کرتین وال چیست ، باید بگویم : نمای کرتین وال ،نمایی شیشه ای است که در آن از سازه های فولادی یا آلومینیومی (لامل) و شیشه استفاده می شود.این نما علاوه بر حفظ زیبایی سازه، در برابر عوامل طبیعی و تنش ها و اغتشاش های مختلف مقاومت بالایی دارد.

نمای لامل می تواند در بیشترین حالت تا ارتفاع ۴ متر اجرا شود.عرض این نمای فلزی بین ۳۴ میلی متر تا ۵۰ میلیمتر متغیر است و معمولا توسط مشتری و به دلخواه آن تعیین می شود.

به لامل افقی در اصطلاح ترنسم Transom و لامل عمودی مولیون Mullion می گویند.

این سازه فولادی ،بیشتر در قسمت خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و می توانند به دو صورت عمودی و افقی ،در نمای کرتین وال مورد استفاده قرار بگیرند.

در اجرای نمای کرتین وال ، به طور معمول سایز لامل های عمودی را  نسبت به لامل افقی بزرگتر می گیرند. به عبارتی لامل های عمودی در اکثر مواقع به صورت یکسره اجرا می شوند و لامل های افقی ؛ برش خورده و در میان سازه عمودی قرار می گیرند.

این به این خاطر است که لامل های عمودی مانند ستون های سازه کرتین وال می باشند و بیشتر بار سازه بر روی لامل های عمودی می باشد و بهتر است یکپارچه تر باشند .  البته برخی طراحان و آرشیتکت ها ممکن است به دلیل رعایت برخی از زیبایی های بصری نما از داخل ، اندازه طولی لامل ها با یکدیگر برابر بگیرند که این بسته به نیاز سازه و ظرافت در طراحی نما و معماری می باشد.

مزایای استفاده از لامل در نمای ساختمان

سیستم کرتین وال پوشش بیرونی ساختمان است که با هدف انتقال نور به لایه های درونی ساختمان و همچنین ایجاد نمایی زیبا مورد استفاده قرار می گیرد.

نمای کرتین وال نمای به گونه ای طراحی شده است که در برابر باد و نفوذ آب مقاوم است و هرگونه فشار و وزن وارد شده به سازه؛ از طریق لامل به دیوارهای ساختمان و سپس به زمین وارد می کنند.

یکی از دلایل مهم استفاده از لامل و کرتین وال در نما این است که این سازه فلزی به دلیل استفاده از آلومینیوم ،سازه ای بسیار سبک است .

در حالی که این سازه سبک است ،اما مقاومت بالایی در تحمل فشارهای عمودی و افقی سازه دارد. علاوه بر این فشارها و تنش های ناگهانی که در اثر عوامل طبیعی همچون زلزله ،بر ساختمان وارد می شود ، توسط لامل به دیوارهای ساختمان منتقل می شود.

در طراحی لامل ، شیار هایی تعبیه شده است که بتوان لاستیک های EPDM جهت اعمال ترمال بریک  (Thermal Break) برای شکست حرارتی به آن متصل نمود. برای بالاتر رفتن سطح عایق بندی کار در برخی از سیستم های نمای کرتین وال از لاستیک های پلی آمید نیز استفاده می شود.

مطالب زیر را حتما بخوانید