نگین شرق را در شبکه های اجتمای دنبال کنید

لاستیک EPDM یکی از پر مصرف ترین لاستیک های صنعتی است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد.اما به راستی این لاستیک چه مزایایی دارد که باعث شده از آن به وفور در صنایع مختلف استفاده شود. در این مقاله با عایق لاستیکی ای پی دی ام و کاربرد و مزایای آن و همچنین دلایل استفاده از این لاستیک صنعتی بیشتر آشنا می شویم .
لاستیک EPDM چیست ؟
EPDM مخفف اتیلن پلی‌پروپیلن دیین مونومر است .در واقع یک لاستیک مصنوعی است که در طیف وسیعی از صنایع کاربرد دارد. EPDM به دلیل مقاومت بسیار خوبی که در برابر عوامل محیطی مانند ازن ، UV و شرایط آب و هوایی مختلف دارد ، بیشتر در صنایع خودرو و ساختمان سازی کاربرد دارد. با این حال بهتر است با تاریخچه لاستیک درزگیری و آب بندی EPDM بیشتر آشنا شویم.
تاریخچه EPDM
شاید برای شما مهم باشد که بدانید ،سازنده EPDM چه کسی است ؟
ای پی دی ام اولین بار در سال ۱۹۶۲ توسط کارل زیگلر «Karl Ziegler» معرفی شد. اما این کشف ، بعدها توسط همین دانشمند آلمانی و دانشمند ایتالیایی «Giulio Natta» گسترش یافته و جایزه نوبل گرفت.

پس از تولید این لاستیک در آمریکا ،از آن برای عایق بندی سطح پشت بام استفاده می شد. در دهه های ۷۰ استفاده از EPDM به عنوان عایق پشت بام به امری طبیعی تبدیل شده بود.اما دلیل آن چه بود؟ در دهه ۷۰ میلادی با توجه به تحریم نفت توسط کشورهای منطقه خاورمیانه ،قیمت مشتقات نفتی بسیار گران شد، تا جایی که دیگر استفاده از قیر و ایزوگام در آمریکا فرآیندی پر هزینه بود ، به همین دلیل سازنده ها برای پوشش پشت بام ،از عایق ای پی دی ام به جای ایزوگام و قیرگونی استفاده کردند.

اما این تنها دلیل استفاده از این پلیمر لاستیکی نیست ،در واقع دوام بالاتر و مقاومت بیشتر پلیمر EPDM باعث استفاده چشمگیر نسبت به همتای قبلی خود ،یعنی ایزوگام و قیرگونی شد.
در ادامه درباره مزایا و کاربردهای این عایق حرارتی و رطوبتی صحبت می کنیم.

مزایای عایق ای پی دی ام
حالا که می دانیم ای پی دی ام چیست ،بهتر است با مزایا و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم.
ورق های EPDM از مقاومت بسیار خوبی در برابر آب و هوا ،رطوبت محیط ، حرارت و اشعه های UV برخوردارند. علاوه بر این ها مقاومت نوار ای پی دی ام در برابر حرارت بسیار بال است.
همین ویژگی ها باعث شده تا این نوار به صورت گسترده در کشتیرانی و تاسیسات آب و فاضلاب استفاده شود.

بیشتر بخوانید :   جان پناه شیشه ای

به طور کلی EPDM یک ماده تجاری چند منظوره است زیرا یک پلیمر با هزینه کم و کارایی زیادی است. می توان این ادعا را داشت که در تمامی صنایع کاربرد دارد.
تا به اینجا با مزایا و ویژگی های زیاد این نوار پلیمری ارزان آشنا شدیم، اما بهتر است با محدودیت ها و معایب آن نیز آشنا شویم.
یکی دیگر از مزایای نوار EPDM ، سایزهای متفاوت و گسترده آن است که این امکان را می دهد تا در صنایع متفاوتی قابل استفاده باشد.علاوه بر این ها ،قدرت کشسانی این پلیمر شیمیایی بسیار بالاست .برای مثال : لاستیک ای پی دی ام که در سقف استفاده می شود ،می تواند وزنی معادل ۱۳۰۰ کیلوگرم را بدون اینکه پاره شود ، تحمل کند.

در ادامه تمامی ویژگی های EPDM را به صورت خلاصه می توانید مشاهده کنید.

  • حفظ دوام حتی با گذشت زمان
  • مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی ( گرما ،سرما ،باران ،برف ،یخ و تگرگ و ….)
  • مقاوم در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی
  • ساختار مولکولی کاملاً متقابل
  • حالت الاستیک دائمی و بسیار انعطاف پذیر
  • قابلیت کشش بالا در گوشه ها تا ۶۰۰٪
  • در هوای سرد و حتی زیر ۴۵ درجه سانتی گراد نیز انعطاف پذیر است.
  • بدون کوچک شدن و منقبض شدن
  • مقاوم در برابر قیر

محدودیت نوار پلیمری ای پی دی ام

EPDM با اکثر روغن ها ، بنزین ، نفت سفید ، هیدروکربن های آروماتیک و آلیفاتیک ، حلال های هالوژنه و اسیدهای غلیظ ، سازگاری ندارد.

از طرفی ماهیت خنثی این پلیمر شیمیایی باعث می شود تا EPDM به راحتی به سطوح مختلف نچسبد. اما برای ایجاد خاصیت چسبندگی در این پلیمر از فرآیند ولکانیزه کردن پلیمر در حین ساخت استفاده می شود. استفاده از مواد مناسب برای ایجاد حالت چسبندگی در نوار ،بسیار پیچیده است و نیاز به دقت زیادی دارد.

کاربردهای نوار EPDM

مزایا و خواص بی شمار ای پی دی ام باعث شده است تا از آن در صنایع مختلفی استفاده شود.در این قسمت به کاربردهای این نوار پلیمری در صنایع مختلف می پردازیم و دلیل استفاده از آن را نیز بیان می کنیم.

استفاده در صنایع کشتی سازی

با توجه به خاصیت ضد آب  بودن ای پی دی ام و همچنین مقاومت آن در برابر نمک ،از این پلیمر در آب بندی درزهای کشتی ها و قایق ها استفاده می شود. مقاومت در برابر نمک دریا و همچنین دوام و کشسانی لاستیک ،باعث شده است تا این نوار لاستیکی به عنوان عایق رطوبتی در صنایع کشتی سازی جایگزین بهتری باشد.

بیشتر بخوانید :   شیشه سکوریت رنگی

EPDM در نمای های شیشه ای

یکی از کاربردهای مهم ای پی دی ام ، استفاده از آن در آب بندی و درز گیری نماهای شیشه ای است . می توان گفت این عایق در تمامی محصولات نمای شیشه ای کاربرد دارد.

برای مثال در نمای شیشه ای کرتین وال برای جلوگیری از نفوذ آب و همچنین جلوگیری از برودت به داخل نما ،بین تیغ های عمودی و افقی و محل اتصال آنها با یکدیگر ،توسط EPDM پوشانده می شود.

در سازه های دیگری که در نمای داخلی ساختمان اجرا می شود نیز کاربرد دارد. برای مثال در طراحی و نصب نرده های شیشه ای نیز از لاستیک ای پی دی ام استفاده می شود. دلیل استفاده از این لاستیک ،جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه است. همچنین برای محکم کردن هندریل نرده های شیشه ای نیز از نوار ای پی دی ام استفاده می شود.در شکل زیر دیتیل نرده شیشه ای را مشاهده می کنید. در این نما کاربرد لاستیک درزبندی EPDM را می توانید به خوبی مشاهده کنید.

استفاده از EPDM در پنجره های آلومینیوم ترمال بریک و درب و پنجره upvc بسیار فراگیر است.دوام بالا ،مقاومت در برابر حرارت و برودت و خاصیت عایقی ای پی دی ام باعث شده است تا از این نوار عایقی به صورت گسترده در پنجره ها و نماهای شیشه ای استفاده شود.

به جرات می توان گفت که EPDM در تمامی اجزا و محصولات نمای شیشه ای کاربرد دارد.

استفاده در سیستم های آب و فاضلاب
از لاستیک ای پی دی ام در صنایع آب و فاضلاب نیز کاربرد فراوانی دارد. برای مثال در سیستم فاضلاب شهری ،برای اتصال شبکه فاضلاب از لوله های بزرگی استفاده می شود. این لوله ها حجم زیادی از آب و فاضلاب را منتقل می کنند . به همین دلیل باید آب بندی آنها بسیار دقیق انجام شود. خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری بالای لاستیک در کنار خواص عایق رطوبتی آن باعث شده است از این نوار عایق در صنعت آب  و فاضلاب استفاده شود.

اگر در زمینه تاسیسات تجربه دارید ،می توانم بگویم ،اغلب برای ایجاد اتصال محکم بین لوله های بزرگ انتقال آب ، از رینگ و فلنچ استفاده می شود. لاستیکی که بین رینگ و فلنچ قرار می گیرد تا از نشتی آب در محل اتصال لوله ها جلوگیری کند ، لاستیک EPDM است.

بیشتر بخوانید :   شیشه هشدار

البته کاربردهای مشابه دیگری دارد .برای مثال در آب بندی شیر آلات از واشرهای EPDM استفاده می شود.

سخن آخر 

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی موضوعات پیرامون EPDM را پوشش بدهیم .در ابتدا از تاریخچه ای پی دی ام و سپس از کاربردها و مزایای آن و همچنین محدودیت آن صحبت کردیم . درباره کاربرد های این نوار در صنایعی همچون کشتی سازی ، نماهای شیشه ای و ساختمان سازی و تاسیسات صحبت کردیم .با این همه در صورتی که اطلاعات بیشتری درباره این نوار پلیمری دارید و یا حتی از کاربردهای دیگر آن و حتی روند پیشرفت آن می دانید ،خوشحال می شویم ، آن را با ما در اشتراک بگذارید.

چطور پنجره سفارش بدهیم و استعلام قیمت بگیریم ؟

ابتدا کافیست ،فقط از فضایی که می خواهید پنجره ای را اجرا کنید ،برای ما عکس و ابعاد حدودی شیشه(یا لیست آیتم ) را در واتساپ برای ما ارسال کنید.
سپس با توجه به عکس فرستاده شده و ابعاد داده شده ،تخمینی از هزینه شیشه بر اساس لیست قیمت کارخانه ، برایتان ارسال می کنیم.
در صورت توافق ،شرکت اقدام به تولید و برش شیشه ها می نماید و در اسرع وقت برای شما ارسال می شود

چطور مشاوره رایگان برای خرید پنجره بگیریم ؟

ابتدا کافیست ،فقط از فضایی که می خواهید پنجره ای را اجرا کنید ،برای ما عکس و ابعاد حدودی شیشه(یا لیست آیتم ) را در واتساپ برای ما ارسال کنید.
در صورت نیاز درخواست مشاوره بدهید

اهمیت تیغه های پلی آمید میدانید چیست ؟

این تیغه ها یک گزینه بسیار مناسب برای دو جداره کردن پروفیل های آلومینیومی می باشد. پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارتهای بالا ،در برابر مواد شیمیایی ، آب و اشعه یو وی حفظ می کند و همچنین قابل بازیافت می باشد و جز مواد دوستدار محیط زیست می باشد.
تیغه های پلی آمید تشکیل شده است از پلی آمید ۶٫۶ با ۲۵% فایبر گلاس که ضریب انتقال حرارتی آن برابر با ۰٫۳ W/m*k می باشد و اتلاف انرژی از طریق بدنه پنجره آلومینیوم را تا حد زیادی کاهش می دهد. تیغه های پلی آمید درجه حرارت ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و محدودیتی از نظر دفرمه شدن طی اجرای عملیات رنگ های کوره ای را ندارد

انواع پنجره ترمال بریک چیست ؟

آلومینیوم ساده (Normal)
آلومینیوم ترمال بریک (Thermal Break)
چوب آلومینیوم (ALU Wood)

نگین شرق

اعتماد و کیفیت بالا

دو اصل در خرید از نگین شرق