نگین شرق

۰۵۱۳-۷۱۲۳۶۵۴

خود تمیز شونده

شیشه های خود تمیز شونده

نام این شیشه ها شاید تا حدودی عملکرد آنها را نشان دهد . شیشه هایی که آلودگی چندانی را به خود نمی گیرند و با بارش باران و یا تابش آفتاب کاملا تمیز می شوند . شیشه های خود تمیز شونده به دو روش سطح خود را از آلودگی پاک می کنند .

آشنایی با مکانیزم علمی شیشه های خود تمیز شونده

۱) خاصیت فوتوکاتالیسی در شیشه خود تمیز شونده :
لایه های متشکل از نانوکریستال های دی اکسید تیتانوم در فاز آناتاس با پرتو فرابنفش تحریک شده و باعث می شود الکترون اتم های سطحی با جذب فوتون برانگیخته شود، مولکول های اکسیژن هوا در برخورد با سطح این الکترون ها را می ربایند . در این حالت سطح ماده بسیار فعال می شود ، بطوریکه می تواند آب را نیز اکسید کند . به این دلیل این ماده در برخورد با مولکول های آلوده کننده که عموما مولکول های آلی کربنی هستند می توانند آنها را اکسید کرده ، به دی اکسید کربن آب و غیره تبدیل کند .
۲) خاصیت فوق آبدوستی در شیشه های خود تمیز شونده :
از یک دیدگاه مواد به دو دسته آبدوست و آبگریز تقسیم می شوند . مواد آبدوست معمولا دارای پیوندهای قطبی بوده و می توانند در تماس با مولکول آب آن را جذب کنند . اما مواد آبگریز بر خلاف دسته قبل دارای پیوند های غیر قطبی هستند . اتم های این مواد یکدیگر را جذب می نمایند و می توانند با مولکول های آلی پیوند خوبی برقرار کنند ، اما با آب و مواد قطبی پیوند برقرار نکرده و آب از سطح آن دور می شود .
دی اکسید تیتانیوم ماده ایست که می تواند در شرایطی حالت آبدوستی را در خود تشدید کند . چنانچه سطح این ماده با نور فرابنفش تحریک شود با فرایندی که در بخش قبل توضیح داده شد ، در مجاورت آب پیوند های اکسیژن این ماده شکسته شده و به پیوند هیدروکسیل تبدیل می شود . بنابراین هر اتم تیتانیوم روی سطح دارای دو گروه هیدروکسیل بوده و می تواند مولکول های آب را با پیوند هیدروژنی جذب نماید از این سطح این ماده خاصیت فوق آبدوستی به خود می گیرد . شیشه های خود تمیز شونده در برخورد نور ماورای بنفش فعال شده و با تجزیه مواد آلی یا ایجاد باندهای ضعیفا بین سطح مواد آلاینده به راحتی تمیز می شوند .

برخی سوالات متدوال

۱از شیشه های خود تمیز شونده در چه فضاهایی می توان استفاده نمود ؟
به طور کلی در تمام فضاهای خارجی از قبیل پنجره ها ، نماهای شیشه های ، سقف های شیشه ای و هرجایی که امکان تمیز کردن شیشه وجود نداشته و یا به سختی و با هزینه بالا صورت می گیرد . محدوده تهران یکی از بهترین مناطق جهت استفاده از این شیشه می باشد چرا که هم آفتاب و هم باران به اندازه متداول و کافی موجود می باشد . – آیا این شیشه در روزهای ابری و در شب نیز قدرت عملکردی دارد ؟ ترکیب دی اکسید تیتانیوم فقط به مقدار کمی از اشعه UV جهت فعال شدن نیاز دارد .
۲طول عمر این محصول چقدر است ؟
به طور عادی این محصول به جهت استفاده دائم طراحی و تولید گردیده است اما در شرایط جوی گوناگون از قبیل بادهای طوفانی ، بارش های سخت یخی و . . . می تواند باعث آسیب دیدن سطح پوشش شیشه گردد .
۳آیا اگر شیشه را کثیف کنیم و در مقابل خورشید قرار دهیم تمیز می شود ؟
بله . اما ابتدا دی اکسید تیتانیوم باید فعال شود که این امر خود با توجه به شدت نور خورشید منطقه مابین ۱۰ تا ۲۰ روز طول می کشد و پس از آن شیشه کثیف نمی گردد . نکته : در حالت عادی و در ساختمانهای شیشه ای ، کثیف شدن شیشه با روند نسبتا کندی صورت می گیرد و این پوشش نیز لایه های اولیه و نازک جرم و کثیفی را که روی سطح شیشه می نشیند از بین می برد و اجازه نمی دهد کثیفی روی سطح شیشه انباشته شود .