نگین شرق را در شبکه های اجتمای دنبال کنید

خود تمیز شونده

شیشه خود تمیز شونده

شیشه های خود تمیز شونده

نام این شیشه ها شاید تا حدودی عملکرد آنها را نشان دهد . شیشه هایی که آلودگی چندانی را به خود نمی گیرند و با بارش باران و یا تابش آفتاب کاملا تمیز می شوند . شیشه های خود تمیز شونده به دو روش سطح خود را از آلودگی پاک می کنند .

آشنایی با مکانیزم علمی شیشه های خود تمیز شونده

۱) خاصیت فوتوکاتالیسی در شیشه خود تمیز شونده :
لایه های متشکل از نانوکریستال های دی اکسید تیتانوم در فاز آناتاس با پرتو فرابنفش تحریک شده و باعث می شود الکترون اتم های سطحی با جذب فوتون برانگیخته شود، مولکول های اکسیژن هوا در برخورد با سطح این الکترون ها را می ربایند . در این حالت سطح ماده بسیار فعال می شود ، بطوریکه می تواند آب را نیز اکسید کند . به این دلیل این ماده در برخورد با مولکول های آلوده کننده که عموما مولکول های آلی کربنی هستند می توانند آنها را اکسید کرده ، به دی اکسید کربن آب و غیره تبدیل کند .
۲) خاصیت فوق آبدوستی در شیشه های خود تمیز شونده :
از یک دیدگاه مواد به دو دسته آبدوست و آبگریز تقسیم می شوند . مواد آبدوست معمولا دارای پیوندهای قطبی بوده و می توانند در تماس با مولکول آب آن را جذب کنند . اما مواد آبگریز بر خلاف دسته قبل دارای پیوند های غیر قطبی هستند . اتم های این مواد یکدیگر را جذب می نمایند و می توانند با مولکول های آلی پیوند خوبی برقرار کنند ، اما با آب و مواد قطبی پیوند برقرار نکرده و آب از سطح آن دور می شود .
دی اکسید تیتانیوم ماده ایست که می تواند در شرایطی حالت آبدوستی را در خود تشدید کند . چنانچه سطح این ماده با نور فرابنفش تحریک شود با فرایندی که در بخش قبل توضیح داده شد ، در مجاورت آب پیوند های اکسیژن این ماده شکسته شده و به پیوند هیدروکسیل تبدیل می شود . بنابراین هر اتم تیتانیوم روی سطح دارای دو گروه هیدروکسیل بوده و می تواند مولکول های آب را با پیوند هیدروژنی جذب نماید از این سطح این ماده خاصیت فوق آبدوستی به خود می گیرد . شیشه های خود تمیز شونده در برخورد نور ماورای بنفش فعال شده و با تجزیه مواد آلی یا ایجاد باندهای ضعیفا بین سطح مواد آلاینده به راحتی تمیز می شوند .

برخی سوالات متدوال

۱از شیشه های خود تمیز شونده در چه فضاهایی می توان استفاده نمود ؟
به طور کلی در تمام فضاهای خارجی از قبیل پنجره ها ، نماهای شیشه های ، سقف های شیشه ای و هرجایی که امکان تمیز کردن شیشه وجود نداشته و یا به سختی و با هزینه بالا صورت می گیرد . محدوده تهران یکی از بهترین مناطق جهت استفاده از این شیشه می باشد چرا که هم آفتاب و هم باران به اندازه متداول و کافی موجود می باشد . – آیا این شیشه در روزهای ابری و در شب نیز قدرت عملکردی دارد ؟ ترکیب دی اکسید تیتانیوم فقط به مقدار کمی از اشعه UV جهت فعال شدن نیاز دارد .
۲طول عمر این محصول چقدر است ؟
به طور عادی این محصول به جهت استفاده دائم طراحی و تولید گردیده است اما در شرایط جوی گوناگون از قبیل بادهای طوفانی ، بارش های سخت یخی و . . . می تواند باعث آسیب دیدن سطح پوشش شیشه گردد .
۳آیا اگر شیشه را کثیف کنیم و در مقابل خورشید قرار دهیم تمیز می شود ؟
بله . اما ابتدا دی اکسید تیتانیوم باید فعال شود که این امر خود با توجه به شدت نور خورشید منطقه مابین ۱۰ تا ۲۰ روز طول می کشد و پس از آن شیشه کثیف نمی گردد . نکته : در حالت عادی و در ساختمانهای شیشه ای ، کثیف شدن شیشه با روند نسبتا کندی صورت می گیرد و این پوشش نیز لایه های اولیه و نازک جرم و کثیفی را که روی سطح شیشه می نشیند از بین می برد و اجازه نمی دهد کثیفی روی سطح شیشه انباشته شود .
نگین شرق

اعتماد و کیفیت بالا

دو اصل در خرید از نگین شرق