نگین شرق

۰۵۱۳-۷۱۲۳۶۵۴

اهمیت تیغه پلی آمید در پروفیل های ترمال بریک

اهمیت تیغه پلی آمید در پروفیل های ترمال بریک

آلومینیوم علاوه بر تمام مزایایی که دارد ضریب انتقال حرارتی بالایی دارد( w/m² ºk203(که این عامل باعث هدر رفتن انرژی در درب و پنجره های آلومینیوم می شود. آلومینیوم جز فلزات رسانا می باشد و یکی از پارامترهای مورد ارزیابی در فلزات ضریب انتقال حرارت است که با لاندا نشان داده می شود و واحد آن وات بر متر مربع درجه کلوین می باشد.

ضریب انتقال حرارت برای آلیاژ ۶۰۶۳ آلومینیوم برابر با ۲۰۳ (W/mk) می باشد. از این رو در درب و پنجره های آلومینیوم نرمال انتقال انرژی از فریم پنجره ها بسیار زیاد است. از این رو لازم است علاوه بر استفاده از شیشه های دو جداره از فریم های دو جداره آلومینیوم استفاده شود.

برای دو جداره کردن درب و پنجره های آلومینیوم از تیغه هایPA6.6( پلی آمید) استفاده می شود به این درب و پنجره ها اصطلاح ترمال بریک اطلاق می شود. در این سیستم جداره بیرونی پنجره به وسیله تیغه پی آمید از جداره داخلی پنجره جدا می شود. این تیغه ها با استفاده از ماشین آلات مخصوص به هر یک از جداره های درونی و بیرونی دوخته شده و یک ساختار یک پارچه در پروفیل ایجاد می کنند. در سیستم های ترمال بریک ضریب انتقال حرارت از ۲۰۳ بسته به مشخصه پروفیل به کمتر از ۴ تقلیل می یاد. (مشخصات پروفیل و شکل و نحوه قرار گیری پلی آمید در تعیین این مقدار اهمیت دارد)

پروفیل های آلومینیوم ترمال بریک در زمستان از اتلاف حرارت و در تابستان از اتلاف برودت تا حد زیادی جلوگیری می کند و در نتیجه باعث کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه تاسیسات زیرساختی اولیه شده و به میزان قابل توجهی از آلودگی صوتی جلوگیری می کند. همچنین امکان اجرای پنجره های دو رنگ را می دهد و این امکان را مهیا می نماید که دو لایه بیرونی و داخلی از تنوع رنگ متنوع برخوردار شوند.

اهمیت تیغه های پلی آمید

این تیغه ها یک گزینه بسیار مناسب برای دو جداره کردن پروفیل های آلومینیومی می باشد. پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارتهای بالا ،در برابر مواد شیمیایی ، آب و اشعه یو وی حفظ می کند و همچنین قابل بازیافت می باشد و جز مواد دوستدار محیط زیست می باشد.

تیغه های پلی آمید تشکیل شده است از پلی آمید ۶٫۶ با ۲۵% فایبر گلاس که ضریب انتقال حرارتی آن برابر با ۰٫۳ W/m*k می باشد و اتلاف انرژی از طریق بدنه پنجره آلومینیوم را تا حد زیادی کاهش می دهد. تیغه های پلی آمید درجه حرارت ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و محدودیتی از نظر دفرمه شدن طی اجرای عملیات رنگ های کوره ای را ندارد.

دو عامل که در پروفیل های ترمال بریک شده با تیغه پلی آمید بسیار حائز اهمیت می باشد عبارتند از :

۱- دوخت صحیح و کامل تیغه پلی آمید.

در صورتی که دوخت کامل نباشد تیغه پلی آمید شل شده و ممکن از در برخی نقاط اتصال تیغه پلی آمید با آلومینیوم به طور کامل قطع شود. از این رو برای تست و حصول اطمینان از دوخت صحیح تیغه پلی آمید از استاندارد EN14024. استفاده می شود .

۲- مقاومت مکانیکی بازشوها:

یکی دیگر از مواردی که در پلی امیدهای دوخت شده بسیار مهم می باشد مقاومت مکانیکی لنگه در برابر باز و بسته شدن می باشد. که بر اساس استاندارد EN 13126 سنجیده می شود.

چگونه می توان به ماهیت پلی آمیدی یا pvc بودن تیغه پی برد؟

خوشبختانه پاسخ این سوال چندان پیچیده نبوده و نیاز به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی نیز ندارد، کافی است تیغه را در معرض شعله مستقیم قرار دهید، ممکن است تیغه مشتعل شود و یا دودی با بوی نایلون سوخته مننتشر کند، در این صورت تیغه مورد نظر از جنس pvc می باشد، در غیر این صورت به احتمال زیاد تیغه شما پلی آمید می باشد.

خطرات استفاده از تیغه‌های pvc به جای پلی آمید چیست ؟

تیغه‌های pvc قیمت بسیار ارزانتری نسبت به تیغه پلی آمید دارند و از لحاظ ظاهری هم به تیغه پلی آمید شباهت دارند اما این سیستم تیغه ها دو مشکل عمده دارند، اولا اینکه تحمل دمایی در بهترین حالت ۱۸۰ درجه سانتی گراد می باشد که امکان انتقال این سیستم را به کوره ها میسر نمی سازد چرا که به احتمال زیاد در کوره آب خواهند شد. مشکل دوم این تیغه ها دفرمه شدن یا ترک برداشتن این تیغه ها با نوسانات حرارتی است. با توجه به این که دمای بین داخل و خارج خانه دارای نوسان می باشد (در شرایط کویری این نوسان حتی در طول یک روز هم بسیار بالاست) این تیغه ها به احتمال زیاد دفرمه یا ترک خواهند برداشت و احتمال از بین رفتن اتصال و جدا شدن مقاطع پروفیل از یکدیگر وجود دارد. با توجه به اینکه وزن بازشو و شیشه به ازای هر متر مربع بیش از ۳۰ کیلو در هر متر مربع می باشد بدیهی است در صورت افتادن بازشو، این حادثه کم خطر نخواهد بود.

[ot_faqs title=”چطور پنجره سفارش بدهیم و استعلام قیمت بگیریم ؟”]ابتدا کافیست ،فقط از فضایی که می خواهید پنجره ای را اجرا کنید ،برای ما عکس و ابعاد حدودی شیشه(یا لیست آیتم ) را در واتساپ برای ما ارسال کنید.

سپس با توجه به عکس فرستاده شده و ابعاد داده شده ،تخمینی از هزینه شیشه بر اساس لیست قیمت کارخانه ، برایتان ارسال می کنیم.

در صورت توافق ،شرکت اقدام به تولید و برش شیشه ها می نماید و در اسرع وقت برای شما ارسال می شود[/ot_faqs][ot_faqs title=”چطور مشاوره رایگان برای خرید پنجره بگیریم ؟”]ابتدا کافیست ،فقط از فضایی که می خواهید پنجره ای را اجرا کنید ،برای ما عکس و ابعاد حدودی شیشه(یا لیست آیتم ) را در واتساپ برای ما ارسال کنید.
در صورت نیاز درخواست مشاوره بدهید[/ot_faqs][ot_faqs title=”اهمیت تیغه های پلی آمید میدانید چیست ؟”]این تیغه ها یک گزینه بسیار مناسب برای دو جداره کردن پروفیل های آلومینیومی می باشد. پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارتهای بالا ،در برابر مواد شیمیایی ، آب و اشعه یو وی حفظ می کند و همچنین قابل بازیافت می باشد و جز مواد دوستدار محیط زیست می باشد.

تیغه های پلی آمید تشکیل شده است از پلی آمید ۶٫۶ با ۲۵% فایبر گلاس که ضریب انتقال حرارتی آن برابر با ۰٫۳ W/m*k می باشد و اتلاف انرژی از طریق بدنه پنجره آلومینیوم را تا حد زیادی کاهش می دهد. تیغه های پلی آمید درجه حرارت ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و محدودیتی از نظر دفرمه شدن طی اجرای عملیات رنگ های کوره ای را ندارد[/ot_faqs][ot_faqs title=”انواع پنجره ترمال بریک چیست ؟”]آلومینیوم ساده (Normal)
آلومینیوم ترمال بریک (Thermal Break)
چوب آلومینیوم (ALU Wood)[/ot_faqs]

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.